04 Nisan 2018
#10302829

BMW Pişmanlığı Şikayetçiyim

BMW 3 serisi aracımda 4 kapının alt bölümlerinde, simetrik olarak karşılıklı boya deformasyonu olduğunu fark ettim. Şikayetimi garanti süresi içerisinde Borusan Oto İstinye servisine ve BMW Türkiye'ye defalarca ilettim. 6-7 aydır oyalıyorlar. Aldığımdan beri sürekli arızalarla uğraştım. Onarım için 10 gün serviste kalmasına rağmen arızalara hiçbir çözüm üretmeden teslim ettikleri bile oldu. Garantiden parça değişimi yapıp arabayı iade almamak için oyaladıklarını avukatımın uyarısıyla öğrendim. Günlerdir iletişim kurmaktan kaçıyorlar. Sosyal medyada BMW Türkiye hesaplarına yazdığım yorumları bile siliyorlar. Facebook'tan yorumumun altına iletişim bilgilerinizi bizimle özel mesaj yoluyla paylaşın yazdılar, numaramı yolladım ancak arayan soran olmadı. Her şey satana kadar. Benim hayalimdi BMW markası ancak şimdilerde dert olarak görüyorum. Bir daha asla BMW almam.

Alper Alper 10.837 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Alper07 Nisan 2018

    Hayalimdeki arabaydı BMW 3 serisi. Almak nasip oldu. Ancak BMW'nin satış sonrası yaklaşımı; 1 yıl gibi kısa bir sürede hayalimi belaya dönüştürdü. Sürekli arıza ve seslerle uğraştım. Arıza şikayetlerime inanmadıkları için; araç şasi numarasının gözüktüğü videolar çekmemi istediler. Sürüş güvenliğimi riske atıp arızaları videoya çektim. Yine kabul etmeyip kendilerinin tespit etmesi bahanesiyle onarımı geciktirdiler. Arabamın 4 kapısının iç bölümlerinde simetrik olarak karşılıklı boya deformasyonu bulunuyor. Kapıları garanti işlemiyle ücretsiz boyamayı ve hatanın telafisi için ekstra 1 yıl garanti süresi teklif ettiler. Servis ziyaretlerime ait iş emri açmadılar. Servis işlemlerim için belge istedim vermediler. Israr ettiğimde; savcılığa şikayet et kamera kayıtlarında geldiğin gözükür dediler. Bence bu firma kendi menfaati için, müşterisinin yasal haklarını kullanmasına engel olmaktadır.

  • BMW Temsilcisi04 Nisan 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları