BMW Özgörkey Servisinin Sorumsuzluğu

İrem İrem07 Temmuz 20:51

2017 Model 1.18i Model BMW aracımı İzmir Özgörkey Servisine genel senelik bakımı için götürdüm. Teslim ederken tahrik arızası uyarısını ara ara aldığımı söyledim bakıp inceleyeceklerini söylediler. Sonrasında 3 senelik 50 bin km bile olmamış aracın nasıl olduysa turbosunun değişmesi gerektiğini ve 25.000 TL fiyat çıkarıldığını ilettiler. 

İndirim uygulamaya çalıştıklarını söyledikten sonra 12.500 TL fiyat verdiler. İşin komik kısmı sizin bir hatanız yok parça hatası diyorlar. Bir de arızayı sanki ben söylememişim gibi benden arıza tespiti için de para aldılar. Bunu söylediğimde siz söylemeseniz de biz fark ederdik zaten diyorlar ama bir önceki servise götürdüğümde araba ara ara limit arızasında uyarı veriyordu servise verirken söylemeyi unuttum bana bu konu hakkında hiçbir şey söylemediler.

Sonra arayıp ben söyledim arızayı fark etmiyorlar ama arızayı söyleyince alacakları parayı gayet iyi biliyorlar. Turbo için de dedikleri normalde ücretsiz de olabilirmiş ama arabanın servisi için hep Özgörkey'e gelmeme rağmen servis km'sini geçirdiğim için ücretsiz yapamayacaklarını söylediler. Sanırım hiçbirimizin işinin olmadığını arabanın km'si geçmesin diye servisin kapısında durmamızı bekliyorlar. 

3 senelik 45 bin km arabada bakımıyla birlikte 30 bin liralık masraf çıkaran, müşteriden para almak için elinden geleni yapan, müşteri memnuniyetinin sıfır olduğu bir yer. Bundan sonra bir daha Özgörkey'i tercih etmem. Plakamı bile silikonla yapıştıran saçma sapan iş yapan bir yer. Eden herkese de acilen kendilerine başka bir yetkili servis bulmalarını öneririm şahsen ben öyle yapacağım. Ne serviste verdikleri fiyata güveniyorum ne de yaptıkları ise.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon İrem 11 Temmuz 17:26

Geri dönüş yapılacaktır diye aradınız üzerinden bir hafta geçti şikayeti cevaplamış olmadınız sadece oyalıyorsunuz koskoca BMW bunun üstesinden bile gelemeyecekse vay halinize. Şimdi ailemizde olan 3 yaşında 5.20 araç motor ısı uyarısı veriyor ve yolda kaldık her gün bir başka rezaletinizle uğraşmaktan bıktık. Tüketici Mahkemesi'ne gitmemiz gerekiyor demek ki illa.

BMW Logo BMW 07 Temmuz 20:51

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler