20 Ağustos 2018
#10811176

BMW Özgörkey Benimle Dalga Geçti!

BMW 320 35---29 plakalı aracımın kilitli bijon sorunu (uyuşmama) sorunu nedeni ile telefonla önceden arayıp serviste problemimin çözülebileceği, uyan bijon şifresini satın alabileceğimi teyidini alarak,12/05/2018 cumartesi sabah 10.00 civarında servisinize geldim ismini hatırlamıyorum nazik bir bayan arkadaş çok yardımcı oldu, beni yedek parça satıştan C*** beye yönlendirdi.


Biraz bekledik durumu anlattık elinde bir çanta bijon şifresiyle geldi hepsini denedi fakat uymadı bir adet daha şifre olduğunu fakat ellerinde olmadığını (uyup uymayacağı meçhul) salı günü geleceğini söyledi, ben Manisa'nın demirci ilçesinde oturuyorum 200 km yol geldim karşılaştığım durum bu koskoca Özgörkey 'de bu şifre olmayacaksa ben oraya niye geldim?


Lastiğim patlamış olsaydı nasıl sökülecek ti? Cengizhan bey bir de demesin mi kaynakla söktürelim diye? Sanki biz bilmiyoruz? Kaynakla söktürecek olsam İzmir Özgörkey 'de işim ne? Memlekette söktürürdüm. Anlayacağınız problem devam çözüm yok, o kadar yolu teptiğime mi yanayım, sorunun çözülmediğine mi yanayım, her an lastiğim patlarsa ne yapayım stresine mi yanayım, özgörkey hayal kırıklığına mı yanayım, takdir sizin.

Mustafa Mustafa 4.438 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • BMW Temsilcisi20 Ağustos 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları