Bmw Otomatik Vites Arızası

Burak Burak04 Kasım 2020 11:48

2016 yılı sonunda Borusan bayisinden aldığım BMW1.18 i aracımda önce 30 bin km de turbo arızasıyla değişmek zorunda kaldı. Şimdi araç 55 bin km vites arızası oluştu. Aracımın bakımlarını sürekli BMW yetkili servisinde yaptırdım son bakım da 15 gün önceydi ve bakımdan hemen sonra vites arıza vermeye başladı. Araç soğuk iken geri vitese geçmiyor. Servise tekrar götürdüğümde bana şanzımanın komple değişmesi gerektiğini söylediler. Almanya'ya iyi niyet yazısı yazılacakmış ve gelen cevaba göre fiyatlandıracaklarmış. Kullanıcı ile hiçbir ilgisi olmayan bu arıza nasıl tüketiciye yansıtılabilir? Çok az bir araştırma sonucu BMW' de bu tip şanzıman (üretici firma zf) hatalarının kronik olduğu görülebiliyor hatta daha önceleri bununla ilgili araç geri çağırma yaşanmış. Süreci takip edip tüm yasal yollara başvuracağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
    Cem

Cevaplar

profile-icon Burak 11 Kasım 2020 19:39

Herhangi bir şekilde bana geri dönüş yapmadığınız gibi bugün yetkili servisten aldığım araba tamamen bozulmuş olarak bana geri verildi ve üstüne 550 TL ödedim. Benim şikayetim araba soğukken geri vitese geçmemesi idi bana iyi niyetten şanzımanın 60 bin tl'ye degistirecekerini söylediler. Ben de herhangi bir bedel ödemeyeceğimi söyledim ve aracımı bugün teslim aldım. Fakat yolda araç tahrik arızası verdi ve 40km/s ile giderken araç 7000 devire çıkıyor. Artık arabamı da kullanamıyorum! Hem Borusan hem İstanbul Oto'dan şikayetçi olacağım.

BMW Logo BMW 04 Kasım 2020 11:48

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler