Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

BMW Ön Cam Fitilinin Güneşten Parçalanması

profile
30 Mayıs
319

BMW f20 aracımın ön cam fitili güneşten parçalandı. Şikayetim üzerine geri dönüş yaptılar ancak çözüm için para talep ettiler. Aynı sorun bütün araçlarda mevcut. Kimi kullanıcının sorununu ücretsiz çözdüler benden para talep ediyorlar. Sebep olarak da bakımı orada yapmamamı gösteriyorlar. Güneşten fitilin parçalanması ile bakımın arasındaki bağlantıyı ben çözemedim. BMW gibi bir markanın böyle fabrikasyon ve her arabasında olan bir hatayı düzeltmek için para talep etmesi satış sonrası destekteki yetersizlik ve kalitesizliğinin en büyük örneği.

BMW Ön Cam Fitilinin Güneşten Parçalanması
BMW Logo
30 Mayıs 17:43

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Benzer Şikayetler

BMW Ön Cam Fitili

profile
12 Ağustos
1.284

BMW 116i Sportline 2012 çıkışlı model aracımın ön cam fitilinde yırtıklar ve kopmalar mevcut. Yıkama esnasında su kaçıyor. Kronik arıza olarak hatalı olduğu kabul edilen parçalar için destek talep ediyorum. Aracım kozmatik anlamda çok kötü gözüküyor.

1

BMW F20 Cam Fitil Sorunu

profile
07 Temmuz
857

BMW 2013 model f20 aracımın ön cam fitilleri kronik olarak soyulmakta BMW kaliteli olması rağmen malzeme seçiminde hata yaptığından dolayı çatlayıp patlıyor ufak ufak dağılıyor. Araca binerken beni rahatsız ediyor. Her gün ufak ufak kendi kendine sökülüyor değişim talep ediyorum

5
Çözüldü

BMW 1,16 İ Ön Cam Fitili Ve Sağ Arka Stop Kronik Arıza

profile
19 Haziran
3.555
"BMW yetkili servisi Tren Oto'dan Neslihan Hanım irtibata geçerek sorunun çözülmesi için çok yardımcı oldu. Neslihan Hanımın ilgisi, takibi ve çözüm odaklı yaklaşımı sonunda 31.08.2023 tarihine randevu verdiler. Ön cam fitili ve arka sağ stop ücretsiz değişim yapılacağı bilgisi verildi. İşlem tamamlandığında tekrar yazacağım. Bu süreci buraya getiren ve sorunun çözülmesinde yardımcı olan Neslihan Hanım'a teşekkür ediyorum."
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
BMW Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 14 dk 50 sn
Benzer Şikayet Yaz