06 Ağustos 2018
#10755012

BMW Muhatap Bulamıyorum!

Köprülü Oto Konya yetkili servisinizde yaşamış olduğum bir husus hakkında firmanıza telefon yolu ile 2 ya da 3 defa aradım ve ısrarla Borusan'dan yetkili biri ile görüşmek istediğimi asla Köprülü'den birisi ile görüşmek istemediğimi iletmeme rağmen yine köprülü personeli K*** hanım tarafından aranarak özür dilediler ve konuyu kapattılar, Borusan olarak tarafınızdan konu hakkında aranıp çözüm için bilgi beklerken bu şekilde kapatılmaya çalışmasını anlamış değilim ancak son 1,5 yıl içerisinde 320i, 116d, x3, mini, 318i ve x5 olmak üzere firmanızdan 6 adet araç aldım (sadece 116d akrabama alındı) bana yaşatılan olayı bir kez de yazılı olarak göndermek istedim ve olay aşağıdaki gibidir.


Şöyle ki;


Son almış olduğum araçla ilgili tüm alışverişim yani adıma kesilen fatura bedeli, Köprülü'ye ödenen TL olmasına ve ödemenin tamamının bankadan TL olarak ödeyip bitirmeme rağmen araç satışında ben aldıkları 93.500 TL tutarındaki senedi tarafıma iade edilebilmesi için talep etmem doğrultusunda bu alışverişi U**B*** tarafından bilgim dışında euro ya çevrildiğini 1487 euro daha ödemem gerektiğini aksi halde avukata verilip paranın tamamının tahsil edileceği hususunda defalarca beni tehdit etmiştir ben de şirket avukatlarıma tanışarak ilgili senedi kurtarabilmek adına 8165 TL euro karşılığı ödeyerek senedimi U**B***den teslim aldım ve alacak verecek kalmadığına dair hesap ekstremi kendisinden talep ettim o da muhasebeye giderek geri geldi ve bana hesap ekstresi vermesi için 1900 euro'luk KDV bedeli çıktığını bunu ödersem ancak verebileceğini söyledi.


Şimdi size soruyorum benim alışverişimin fatura, ödeme TL olmasına rağmen niçin euro olarak tekrar fatura kesilmesi için KDV bedeli ödemem gerekiyor, borcum olan toplam bedeli banka yolu ile ödenmesine rağmen benim bilgim dışında borcum euro ya çevrilerek benden fazla para tahsil ediliyor acaba? Bu bana yapılanlar kurumunuza yakışmıyor. İzah ettiğim hususlar hakkında bilgi bekliyorum.

Mustafa Mustafa 18.597 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa09 Ağustos 2018

    Halen ulaşan olmadı.

  • BMW Temsilcisi06 Ağustos 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları