04 Ekim
#12728114

BMW Kronik Sorunu Olan Yağ Ve Su Karışımı Problemi

En kısa sürede Hakem Heyeti aracılığı ile Tüketici Mahkemesi'ne taşıyacağım bir konu, lütfen hepiniz okuyun çünkü bu kronik arıza için bu kadar bedeller asla ödemeyin, aracım 2013 model 1.16 i 70 bin km'de ilk önce sürekli su eksiltme sorunu yaşıyorduk. Bunun sonrasında serviste şanzıman yağı ile motor suyunun karışması sonucunda arıza karşılığında 15 bin lira gibi yüksek bir rakam istediler ve bunun BMW nin sistematik bir hatası olduğu söylendi bunun yanı sıra o kadar paralar ödeyip kaliteli marka diye aldığımız BMW marka aracın bu kadar mide bulandırıcı bir kronik arıza vermesi gerçekten çok üzücü, tabii ki bu konuyu Tüketici Hakları mahkemesine taşıyacağım tüm evrak ve faturaları topladım, kronik olan bir arızayı müşterilere ödetemezsin BMW, verdiğim vereceğim tüm masrafları Tüketici Mahkemesinde hakkım olduğu için geri alacağım geri alacağım.

Yeliz Yeliz 3.639 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yeliz08 Ekim

    Sadece arayıp sorunu dinlemek ile iletişimde olunmuyor kusura bakmayın sevgili BMW markası. Sorun çözülmedikten sonra aramak sorunu dinlemek çözüm değil. Zaten ben sorunumu buradan yazdım. Okuyup beni aramanıza gerek yoktu o zaman. Yasal haklarımı kesinlikle kullanacağım. Zaten benim gibi bu ürünün kronik sorun olduğunu bilip burada bir sürü şikayet yazan müşteri var. Gerisi sizin bileceğiniz.

  • BMW Temsilcisi04 Ekim

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları