07 Mart
#11684044

BMW Kosifler Hasarlı Aracı Sıfır Diye Satıyor!

BMW Kosifler aracımızın bize satışı esnasında, ki bu bir engelli aracı, aracın mevcut durumunun (araç tamponunun değişimi, boyanması ve bizden önce aracın başkası adına kayıtlı olduğunu) saklamış bulunuyor. Bu durumu aracımın bakımı için gittiğim başka bir yetkili serviste ortaya çıkan kayıtlardan öğrenmiş bulunuyorum.


Olayın geçmişi de şu şekilde, aracı alırken satıştaki şimdi adını hatırlamadığım beyefendi bana aracın gemide olduğunu söylediğinde aslında aracın 27.10.2017'de tamponunun işlem gördüğü gerçeğini ancak şimdi aracın bakımı esnasında tesadüfen ulaştığımız belgelerden anlayabiliyoruz (elimizde belgeler mevcut). Kaldı ki; yine satıştaki bayan da aracın teslimi konusunda bilgi vermekten ısrarla imtina etmiş olup; kendisi ile bu sebepten tartışmıştık. Şimdi anlıyorum ki aracın onarım işlemleri devam ettiğinden kendisi de belki de aldığı talimat gereği cevap vermekten imtina etmekteydi. Bugün böyle bir olayı yaşamış olmaktan çok ciddi sıkıntı duyuyoruz. Neticede bu araba yüzde doksan engelli dedemin hastane ve bakımında ulaşımın gerçekleştirilmesi amacıyla Devletimizin sağladığı imkan ile alınmış bir araba. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak bu açıdan bakıldığında da son derece sıkıntı verici.


Sonuç olarak; biz bugün bu aracı satmak istesek, alan kişiye aracın geçmişini gösterdiğmizde, ki biz göstermesek bile hangi servise giderse gitsin size gönderdiğim araç geçmiş karşısına çıkacaktır, olağan hayatın akışı içerisinde alıcı taraf olarak bizden satış fiyatımız üzerinden bu durumu ortaya koyarak bir bedel indirimi talep edecektir.


Bu kapsamda BMW yetkililerine mevcut durumdan kaynaklanan zararımızın giderilmesi talebimi içeren mailler atmış olmakla beraber hiçbir şekilde dönüş alamamış bulunuyorum.


Aracımızın bilgilerini gizli tutmak adına buradan bir kayıt paylaşmıyorum. Zaten kendilerine attığım maillerde ve yaptığımız konuşmalarda aldıkları plakadan tüm kayıtlara ulaşabilirler. Ayrıca durumu BMW Almanya merkezinde de şikayet olarak yazacağım. Markanın adı ve itibarı ile bu şekilde oynamaya hakkınız yok...

Savaş Savaş 12.524 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • BMW Temsilcisi07 Mart

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları