BMW İyi Niyetli Değiller

Ömer Ömer15 Ağustos 12:36

2017 trafik çıkışlı, 2016 model 25.000 km'de BMW 520i aracım var. Yola çıktığımda araç motoru çok sıcak aracı durdurup soğumasını bekleyin yazısı çıktı. Daha sonra sağ olsunlar ilgilerinde çok memnun olduğum Samsun Kosifler servisine gittiğimde elektrikli su pompası arızası olduğunu ve 5 bin tl masrafı olduğunu söylediler. Belki ben bu 5 bin tl olan masrafı dışarıda özel servislerde daha düşürebilirdim ama dünya çapında bir kurumsal firma olan BMW'in, beni mağdur etmeyeceğini ve 25.000 km olan ve garanti süresi bitmesine rağmen servislerini düzenli bir şekilde yetkili servislerde yapılan bu aracın iyi niyet opsiyonundan faydalanabileceğini düşündüm. 

Ama maalesef BMW firması beni hayal kırıklığına uğrattı ve genel merkezin masrafı karşılayamayacaklarını bildirdiler. O zaman size sorarım garanti süresi bittikten sonra neden daha ucuz olmasına rağmen özel servislerde servis ihtiyacını görmüyoruz. Bu mudur koskoca BMW firmasının bakış açısı. Kötü niyetliler. Artık ne daha BMW arabasına binerim ne servise giderim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ömer 15 Ağustos 12:45

Bırakın insanları kandırmayı sadece parayı düşünen bir firmasınız. Beni de aramayın

BMW Logo BMW 15 Ağustos 12:37

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler