01 Eylül 2015
#3622515

BMW Güvenilmeyen Servis Hakkında!

2014 model 1.16i aracımın kış ayında silecek suyunda azalmalar meydana gelmeye başladı. Mayıs ayında serviste sol far silecek aparatı değiştirildi. Ancak aynı dönemde silecekte bir senkronizasyon sorunu olduğu ve yurt dışından parça istendiği belirtildi. Yaklaşık 1,5 aranmadık, 2 kez aramamıza karşın geri dönülmedi. Bunun üzerine şikayet maili atınca geri dönüş oldu, bu seferde parçanın zaten değiştiği belirtildi (Nasıl güveneyim). Servisten 2 ay sonra sağ far silecek suyunda sorun başladı, onu götürdüğümüzde ise tampondaki sıyrığı gösterip sorunun bundan olduğu belirtilerek garantiye sokulmadı. Oysa ki bu olay ilk servisten önce olmuştu ve sorun oluştuysa o serviste anlamaları gerekirdi.

Tunçalp Tunçalp 1.589 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tunçalp04 Eylül 2015

    Borusan İstinyeden bir şey yapamayacaklarını bildiren geri dönüş oldu. Bunun üzerine işlem yapmadan arabayı alıp başka bir servisten randevu aldım. Bir de üstüne utanmadan değerlendirme ücreti aldılar.

  • BMW Temsilcisi01 Eylül 2015

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler