17 Ocak 2019
#11463420

BMW Gizli Ayıplı Ürün Satışı Yaptı!

BMW 5.20 serisi aracım 40.000 km 'de iken araçta yağ kokusu gelmeye başladı. Bunun üzerine Kayseri Yetkili Servisi Üçler Otomotiv'e başvuru yaptım. Aracın motor kapak contasının değişimi gerektiğini söyleyerek garanti kapsamında değişimini yaptılar. Aynı sorun bundan birkaç hafta önce tekrarlandı yine aynı servise müracaatımda aracın motor kapağının (külbütör kapak) değişmesi gerektiğini söylediler. 65.000 km deki bir araçta böyle bir sorunun neden kaynaklandığını sorduğumda, kronik bir sorun olduğunu söylediler. Ancak buna rağmen soruna Borusan Otomotiv ' in bu arızaya iyi niyet garantisi vermediğini söylediler. Ben de talep ve dava haklarımı saklı kalmak kaydıyla ücreti mukabilinde onarım yaptırdım.


Servisten aracın servis kayıtlarını ve daha önce garanti kapsamında yapılan işlemlere ait dökümü istediğimde tarafıma e-posta ile göndereceklerini bildirerek servisten yolcu ettiler ve sonrasında bu kayıtları ancak mahkeme kararı ile verebileceklerini belirttiler.
65.000 km araçta meydana gelen kronik arızanın ücretsiz giderilmemesini mi; servisin, servis kayıtlarını e-posta ile göndereceklerini bildirmelerine rağmen kendi aracıma ait kayıtları almam için bana mahkeme yolunu göstermesini mi, ithalatçı firmanın markanın saygınlığını korumak için bir çaba göstermemesini mi, neyi şikayet edeceğimi bilemedim.

Kadir Kadir 24.264 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • BMW Temsilcisi18 Ocak 2019

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları