BMW Firma İlgisizliği Sorunu

Mutlu Mutlu29 Temmuz 11:45

2009 yılından bu Yana 3 farklı yıl ve modelde BMW marka araç tercih etmekteyiz ve her zaman araçlarımızın periyodik bakım ve arızalarını yetkili servise yaptırmaktayız.

2017 yılı Kasım ayında almış olduğumuz BMW 520i model aracımızda aldıktan bir süre sonra ‘’motor soğutma sıvısı ekle’’ diye bir uyarı verdi ve 3 Kasım 2019 tarihinde tesadüfen Bodrum’da olmamızdan dolayı aracı satın aldığımız yer olan Borusan Oto Bodrum’a götürerek bakmalarını rica ettim. Servisteki yetkililer "herhangi bir kayıt oluşturmadan" araca baktıklarını ve bunun hatalı bir uyarı olduğunu, araçta herhangi bir arıza olmadığını söyleyerek beni gönderdiler. Bir süre sonra aynı uyarı birkaç kez daha tekrarlandı ve kapağı açarak yaptığım kontrolde haznede antifriz eksildiğini gördüm ve Marmaris’te yetkili servis olmamasından ve vakit yetersizliğinden dolayı bir süre azalan antifriz sıvısını kendim ekleyerek sürüşe devam ettim. Geçtiğimiz Mayıs ayında aracın motor soğutma sıvısı haznesinden dışarı yağ aktığını görerek çekici ile yetkili servise gönderdim. Aracımda eşanjör arızası olduğunu ve parça değişeceğini öğrendim. Yaklaşık 3 hafta serviste kalan arabam için bakımları da dahil 8250 Türk Lirası ücret ödedim. Birkaç hafta sonra yine ‘’Motor Soğutma Sıvısı Ekle’’ uyarısı veren aracı yine aynı servise götürdüm. Arızanın bir önceki seferle aynı olmadığını, bu kez silindir kapağı açılması gerektiğini ve 10000 TL belki de daha fazla bir ücret ödemem gerektiği tarafıma bildirildi. Arızanın ilk çıktığı tarihte aracın hala garanti kapsamında olduğu ve Bodrum yetkili servisinin ilgisizliğinden dolayı mağdur olduğumu, geçmişe dönük uyarıların aracın hafızasından görüntülenebileceğini 2 kez telefonla firmaya bildirmeme rağmen henüz sonuç alamadım ve araç 3 haftadır yetkili serviste bekliyor. 15 Temmuz'da firmaya yazmış olduğum maile de en kısa sürede aranacağımı belirten bir cevap almama rağmen 2 haftadır arayan olmadı.

Senelerdir BMW marka araç kullanan bir kişi olarak maalesef hayal kırıklığına uğramış bulunuyorum.

Cevaplar

BMW Logo BMW 29 Temmuz 11:46

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler