01 Ocak 2019
#11385326

BMW Connecteddrive Ve Geri Dönüşteki Eksiklik!

Tam 31 gün önce BMW markalı aracıma BMW'nin ücretli hizmeti olan Connecteddrive hizmetinin 1 aylık deneme sürümünü ücretini ödeyerek satın aldım. Amacım 1 ay sonunda 1 yıllık hizmetini almaktı çünkü arayüzü ve işlemleri ilgimi çekmişti fakat ben deneme sürümü aldığım günden beri 1 kere bile bu hizmeti kullanamadım BMW iletişim merkezini bir çok kez aradım her seferinde aynı cevabı yani işleminiz beklemede henüz bir sonuç yok cevabı aldım.


BMW gibi üst düzey bir aracın ekranına connecteddrive menüsü koyup reklamlar ile öne sürdüğünüz bu hizmetten hiçbir sonuç alamadım 1 kez dahi kullanamadım ve 30 günlük sürümüm bitti toplamda 31 gün geçti BMW' den hala herhangi bir geri dönüş sağlanmadı gerçekten üzüldüm ve beklentimi karşılamadı 2 adet BMW aracım var pişmanım bir dahakine hizmetine ve müşterisine daha sadık bir marka tercih edilebilir.

Ali Ali 7.173 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • BMW Temsilcisi02 Ocak 2019

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları