sta-1-hoverYetersiz Çözüm

BMW Borusan Premium Tarafından Satılan Arızalı Araç

Serdar Serdar13 Nisan 18:43

Mayıs 2018de Borusan Oto Premium’dan 2 yıl garantili olarak satın aldığım ve tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırdığım 06BB4*** plakalı BMW 3.20 ied model aracımda düzenli olarak tahrik arızası yaşanmaktadır. Bugüne kadar turbo yazılımının güncellenmesi gerektiği, turbo fanı kırıldığı için turbonun değişmesi gerektiği söylendi ancak her defasında bir süre sonra aynı arıza tekrar etti buna ek olarak araç ilk çalıştırıldığında devir düşerken araçta tekleme meydana gelmekte bununla ilgili de bir çözüm üretilemedi. 10.000 km’de bir bakıma ek olarak 10-15.000 km’de bir bu arızalar için aracımı serviste yatırmaktayım. Bu sürede kiralık araç kullanmak durumunda kalıyorum. Ayrıca tahrik arızaları sebebiyle aracımla artık uzun yola çıkamıyorum. Her seferinde sorunun çözüldüğü söylense de aracın durumu değişmiyor. Artık bana kasıtlı olarak arızalı araç satıldığını ve garanti süresi bitene kadar oyalanmaya çalışıldığıma inanmaktayım. Aracımın garantisi Mayıs 2020’de sona erecek ancak tahrik arızaları 1 yıldır çözülemedi. 13 Nisan'da borusanı arayarak sorunu anlattığımda aracın kontrol edilmesi için randevu 20 Nisan pazartesi gününe lütfedildi dolayısıyla 1 hafta daha araç garajda yatacak çünkü 2000 devri geçmiyor.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Serdar 24 Nisan 15:09

22 Nisanda aracı Borusan Oto Esenboğa'dan teslim aldım. Çözdüklerini söylediler ancak sorun hala devam ediyor.

profile-icon Serdar 14 Nisan 20:07

Bu sabah iki kez çağrı merkezindeki ses kaydı arayarak BMW müşteri hizmetleri ile ilgili anket doldurmak istedi. Sonra da aşağıda paylaştığım bana ulaşamadıkları yönünde yalan bir ifade bulunan maili attılar. Attıkları maili, arama kayıtlarını ve verdiğim cevabı paylaşıyorum.

BMW Logo BMW 13 Nisan 18:43

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler