16 Ekim
#12798638

BMW Borusan Oto Kusurlu/Hatalı Farı Değiştirmiyor

Garantiden değişmeyen kusurlu farlar! Son 10 yıldır BMW kullanıcısıyım. 2017 Kasım ayında Kosifler Oto Antalya'dan BMW g30 5.20i satın aldım. Her iki ön farda camın iç kısmında lekeler oluşmaya başladı ve servise götürüp gerekli kontrolleri yaptırdım. Sonuç olarak sağ farı garantiden değiştirebiliriz, fakat sol far camın dış yüzeyindeki taş izi (çatlak kırık yok) değiştiremeyiz diye bir cevapla karşılaştım. Farın içindeki kusur, farın dışındaki izden dolayı nasıl değiştirilmiyor? Antalya Kosifler otodaki yetkililer; onlarında problemi gördükleri, değiştirilmesi gerektiğini belirtip, fakat Borusan otodaki garanti servisinin değiştirme taraftarı olmadığını belirttiler.


Bu kadar komik ve mesnetsiz bir açıklama nasıl olur! Herhangi bir kişi baktığında farların kusurlu olduğunu net görebilecekken, teknik bölüm veya garanti bölümü bunu nasıl görmez! Markanın profesyonelliği ve prestijine yakışan bir çözüm bekliyoruz. Bu arada Borusan Oto ve Kosifler merkezi defalarca aramama rağmen tarafıma geri dönüş yapılmadı. Sürekli kayıt açılıyor, dönüş yapılacak aranacak denildiği halde hiçbir şekilde dönüş yapılmıyor. Premium araçları veya markaları kullananların hak ettiği destek bu mudur?


Keyfi olarak istediğimiz bir değişim değil sonuçta, araçta kullanılan hatalı/kusurlu ürünün değiştirilmesini istiyoruz ve bu konuda hakkımızı sonuna kadar her türlü mercide arayacağız. Sürekli yetkili serviste bakımlarını geciktirmeden yaptıran, profesyonel insanlar değil de, servise gelip tehditler küfürler savuran, sorun çıkaran birileri gibi olsaydık, kesin problemimiz rahatça çözülürdü. Çok yazık!

İbrahim İbrahim 2.906 Okunma 3
Yorum Yap

Cevaplar

  • BMW Temsilcisi16 Ekim

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları