08 Mart 2018
#10210638

BMW Borusan Oto Avcılar Müşteri İlişkileri ve Araç Teslimatı Sıkıntısı!

Borusan Oto Avcılar'ın araç teslimatında göstermiş olduğu tutum ve davranışlardan dolayı çok rahatsız oldum. Olay şu ki; Borusan Oto Esenboğa'dan yani Ankara şubesinden bir araç satın aldım ancak teslimatının İstanbul'dan yapılmasını rica ettim. Ancak aracımı teslim almaya gittiğimde aracımın plakalarını ön tamponuma direk vidalamışlardı ancak kendi araçlarında bu uygulama böyle yapılmıyor. Avcılar Borusan'dan almadığım için bu yapıldı. Ayrıca aldığım jant ve lastik takımlarını direk deri koltuklarımın üzerine koymuşlardı. Hediye verilmesi gereken paspası sorduğumda ise kimden aldıysan aracı ondan iste denildi. Bu tutum ve davranışları müşteri ilişkilerine şikayet ettiğimde de tam bir fiyasko yaşandı. Geri dönüş yapan bayan benden özür dileyeceği hatalarını telafi edeceği yerde savunma yapmaya başladı. Avcılar Borusan Oto'nun bu saygısızca davranışlarının bilinmesini istedim.

Mehmet Mehmet 6.196 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet15 Mart 2018

    Bu şikayetim ile alakalı bana hiçbir geri dönüş yapılmamasını hala anlayamadım. muhatabım Borusan Oto a. ş. Olması ve bu kadar ilgisiz kalınması hayret verici bir durum. En kısa zamanda yine iyi niyetli olarak cevabınızı bekliyorum.

  • BMW Temsilcisi08 Mart 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları