BMW ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

BMW Borusan Oto Avcılar Müşteri İlişkileri ve Araç Teslimatı Sıkıntısı!

7.169görüntüleme
Mehmet
Mehmet 08 Mart 2018 10:24

Borusan Oto Avcılar'ın araç teslimatında göstermiş olduğu tutum ve davranışlardan dolayı çok rahatsız oldum. Olay şu ki; Borusan Oto Esenboğa'dan yani Ankara şubesinden bir araç satın aldım ancak teslimatının İstanbul'dan yapılmasını rica ettim. Ancak aracımı teslim almaya gittiğimde aracımın plakalarını ön tamponuma direk vidalamışlardı ancak kendi araçlarında bu uygulama böyle yapılmıyor. Avcılar Borusan'dan almadığım için bu yapıldı. Ayrıca aldığım jant ve lastik takımlarını direk deri koltuklarımın üzerine koymuşlardı. Hediye verilmesi gereken paspası sorduğumda ise kimden aldıysan aracı ondan iste denildi. Bu tutum ve davranışları müşteri ilişkilerine şikayet ettiğimde de tam bir fiyasko yaşandı. Geri dönüş yapan bayan benden özür dileyeceği hatalarını telafi edeceği yerde savunma yapmaya başladı. Avcılar Borusan Oto'nun bu saygısızca davranışlarının bilinmesini istedim.

BMW Logo
BMW08 Mart 2018 10:25

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Mehmet
Mehmet15 Mart 2018 11:57

Bu şikayetim ile alakalı bana hiçbir geri dönüş yapılmamasını hala anlayamadım. muhatabım Borusan Oto a. ş. Olması ve bu kadar ilgisiz kalınması hayret verici bir durum. En kısa zamanda yine iyi niyetli olarak cevabınızı bekliyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler