02 Temmuz
#12203893

BMW Borusan İstinye Şubesi Tam Bir Felaket

BMW Borusan İstinye’den aldığım sıfır model arabanın bütün kapılarından gıcırdama sesleri geliyordu. Sıfır bir arabayı adam akıllı test bile etmeden bana vermişler. Yaptıkları çok ayıp. Arabayı servise mecbur bıraktım. 4 gündür arabadan adam akıllı haber bile yok. Ne arayan var ne de net bir bilgi veren biri var. Üstelik araç tahsis bile etmediler. O kadar para veriyorsun servis kocaman bir sıfır. Bunu her yere yayacağım.

Hakan Hakan 3.999 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hakan01 Ekim

    Merhaba sayın yetkili. Kapı gıcırtıları hala devam ediyor. Bunun için BMW firmasına ihtarname çektim ve beni kaideye bile almadılar. Almanya Münih’e ciddi bir mail attım ondan da dönüş alamadım. İlgisizlik konusunda gerçekten bir numarasınız. Bir Fiat veya bir Renault kadar olamadınız. Sıfır alınan arabanın her yerinden gıcırdama sesleri geliyor ve beni kaideye alan yok. Ellerimdeki raporları şu an biriktiriyorum. Hem de Noter tastikli. Avukatımda süreci takip ediyor. Bu süreci sonuna kadar takip edeceğim. Sistemde her şey görünüyor. Bu şikayetden dolayı iki kere işlem yapıldı. Hiç biri sonuç vermedi. Bu da yetmezmiş gibi arabanın şanzumanı ısınıyor ve kabin içinde ısınma meydana geliyor. Mecburen havalandırmayı ya da camı açmak zorunda kalıyorum. Arabanın bakımı yaklaşıyor. Bu şikayetimi o gün tekrar dile getireceğim. Bu seferde sorun düzelmez ve benimle adam akıllı ilgilenen bir servis olmazsa hukuki yola başvuracağım.

  • Hakan04 Temmuz

    Merhaba. Ben 1,5 ay önce Borusan İstinye’den sıfır araba aldım. Arabanın kapılarının gıcırdaması beni çok rahatsız ettiği için servise götürdüm. Araba tam 6 gün serviste kaldı. Bu zaman zarfı içinde bana araba temin edilmedi. Israrla istedim ama karşılık bulamadım. Ne kaskom ne de Servis bana bu konuda yardımcı olmadı. Sıfır aracınızda sorum varsa bu zaten beni alakadar etmez. Bu sizin sorununuz benim değil. O yüzden En iyi marka izlenimi yaratmayı bence bir kenara bırakın. Hizmet sıfır. Arabayı satarken iyi, ama bir sorunla karşılaşınca burnunuzdan kıl aldırmıyorsunuz. Arabadaki diğer bir sorun ise şuydu; şoför koltuğundaki cam açma-kapama tuşlarını yukarı doğru bastığımda konsol tamamen yerinden oynuyordu. Sanırım serviste onu yapıştırmışlar. Önemli olan o değil. Önemli olan konsol’um çevresindeki deriyi elemanlar neyle çatlattı veya deldi aklım almıyor. Çatlak küçük ama çok dikkatimi çekiyor. Arabayı teslim almaya gittiğimde bana anahtar ve çıkış kartını verdiler ve ben kapının önünde 10 dakika boyunca bana eşlik edecek, bilgi verecek birini aradım durdum. Müşteriler mi elemanların peşinde koşturmalı yoksa elemanlar mı müşterilerin peşinden koşturmalı? Ya da bu sistem sizde mi böyle? Anlam veremedim. Araba teslim edilirken normalde servis elemanı arabaya nelerin yapıldığı anlatır. Ondan sonra anahtarı teslim eder. Ben yanlış bir şey diyorsam özürümü dilerim. Ama sizdeyse hata özürü siz dilemelisiniz. Hayatımda ilk defa BMW aldım ama hiç mutlu olamadım. Derideki çatlağıda sizlerle paylaşıyor olacağım. Elemanlarınız çok dikkatsiz. Sırf bu servis olayı yüzünden ve sıfır arabada olan sorun yüzünden asla BMW önermiyorum. Borçlarım bitincede hemen satıp kurtulacağım. Çevremde BMW alıcısı çokdu hepsini tek tek uyardım. Alacak olanlar bile vazgeçti. Twitter’da ve sosyal medya da bu konulara yer vereceğim.

  • BMW Temsilcisi02 Temmuz

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları