BMW Borusan Hasarlı Araç Sattı...

Levent Levent 1 yıl önce

Premium selection kapsamında garantili araç satın aldım sözleşmede sadece far değiştiği belirtilmişti bende kabul edip aldım ancak daha sonra stop lambası sorunu sebebi ile servise götürdüğüm kullanıcı hatası deyip geçiştirdiler farklı serviste ise gerçek sebep ortaya çıktı kaportada göçük düzeltme yapılmış ve düzeltme işlemi için açılan kaporta deliği sebebi ile far zarar görmüş bunu müşteri temsilcileri ile görüştüm aylarca oyaladılar ancak mağduriyetimi ne satın aldığım Borusan Çorlu ne de Borusan Türkiye gidermedi hem hasarsız diyerek hasarlı araç sattılar hem de mağduriyetimi gidermediler.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Levent 11 ay önce

2018 yılı başında Çorlu borusandan BMW 116d araç aldım. 2 yıl garanti ile tampon boyası ve far değişimi dışında bir işlem olmadığına ve 6000 TL Tramer dışında hasar kaydı olmadığına dair güvence yazısı verdiler. Ancak aracımı satmak istediğimde alıcı dolu hasarı Tramer kaydını önüme koyunca inanamadım. Kontrol ettiğimde doğru olduğunu gördüm. Bu hasar ben aracı almadan 2017 yılında oluşmuş. Bunu ilettiğim ilgilenmediler resmen dolandırıldım siz siz olun asla BMW Borusan a güvenip araç almayın. Ben şimdi tüm platformlarda bunu paylaşacağım ve dolandırıcılık sebepli ceza ve tazminat davası açacağım. Sonucu buradan ve tüm platformlardan paylaşacağım.

profile-icon Levent 1 yıl önce

BMW Almanya ve global a da yazıyorum bu işin peşini bırakmayacağım.

BMW Logo BMW 1 yıl önce

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler