11 Eylül 2018
#10887413

BMW Borusan Çorlu Servis Mağduriyeti!

Servis hatası mağduriyeti (telefon ile arayıp ilgilendiklerini düşündüğüm ve marka değerini düşürmemesi için yayından kaldırmıştım, servisin aynı sorumsuzluğu devam ettirmesi ve beni itham etmesi üzerine tekrar yayınlıyorum.) BMW 118i marka 35000 km aracımı, ön tekerleklerinden sürtme sesi şikayeti ile borusan/tekirdağ yetkili servisine bir ay önce bıraktım. Bugün bana verdikleri cevap, disklerimin yanmış olduğu, yeni disk ve balata takılınca sesin kesildiğiydi. Fakat kendilerine disklerin yanma ihtimalinin olamayacağını öyle olsa bile ilk söktüklerinde bana neden bildirmediklerini söylemiş olmama rağmen bana inanmadılar. Test etmelerini isteyip sürüş güvenliğini tehlikeye atıp atmadığını disklerin yamulup yumulmadığını sordum, test aletlerinin olmadığını söylediler, gözle bakınca anlıyorlarmış. Ayrıca balatalarımı derinlemesine taşlayıp diske temas eden yüzeyini daraltmış olduklarını gördüm, bunun sürüş güvenliğini etkileyip etkilemeyeceği hakkında da bir bilgi vermeyip hep böyle yapıyoruz dediler.


Ne acıdır ki aracı taşlama sonucunda bozulmuş olan balata yüzeyi ile bana teslim edip kullanmamı sağladılar. Balataların diske değen yüzeyinin daralmış olması, diskin balata ile temas eden kısımlarının aşırı ısınması anlamına gelir ki bu da işçilik hatasından dolayı disklerimin yanmış olabileceğini izah eder. Sürüş güvenliği açısından ne derece doğru olduğunu ise profesyonel gözle bakanlara ve okuyuculara bırakıyorum. Servis sorumlusunun kendince gereksiz gördüğü kısımların olup olmayacağını BMW teknisyenleri öncesinden düşünmüştür sanıyorum. Resimlerini ve yaptıkları kötü işçiliği istenirse paylaşabilirim. İlgililerden mağduriyetimin ve markaya olan güvencemin teminini tekrar rica ederim.

Akin Akin 9.464 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akin13 Eylül 2018

    Sorunum hala devam ediyor, hiçbir gelişme olmadı aracımı hatalarını düzeltmeden vermek konusunda kararlılar. Üstelik aracım yetkili servisin kapısının önünde güneşin altında özensiz şekilde sergileniyor.

  • BMW Temsilcisi11 Eylül 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları