25 Kasım 2019
#13048035

BMW Bir Müşteri Nasıl Kaybedilir?

15.11.2019 tarihinde eşimin aracına (2016 BMW 3.20i) arkadan çarpılması sonucunca çarpan kişi ve trafik raporu ile BMW Borusan Adana-Mersin Bayisine araç ile gittik. Tüm evrakları verdik ve aracı ne zaman alabileceğimizi sorduk. Aracın sadece arka tamponu değişeceğini (tüm tampon değil sadece plastik aksam) ve 20.11.2019 tarihinde gelip alabileceğimizi söylediler. İkame araç istediğimizde dosya açınca yardımcı olacaklarını söylediler. İşlemleri tamamlayıp dosya açtıktan sonra ikame aracın şu an müsait olmadığını söylediler. Aracı bırakarak servisten haber beklemeye başladık.


16.11.2019 tarihinde de telefonla ikame araç için aradığımızda yine aracın serviste olmadığını ve bize haber vereceklerini söylediler. Bugün 25 Kasım ve servisten ne aracın tamirinin tamamlandığı ile ilgili bir geri dönüş ne de ikame araç ile ilgili bir bilgilendirme 10 gündür yapılmamıştır. BMW Borusan'ı tercih ettiğimize çok pişman olduk. Aracın kendisi değil ama çalışan insan kalitesi yerlerde sürünüyor. Aracı bir çok tamir servisine götürebilecekken orijinal servisi tercih etmemiz en büyük hatamız oldu. Hasar dosyası açana kadar insanca muamele yapıp sonrasındaki bu sorumsuzca davranışları kınıyorum. Böyle bir markayı temsil eden insanlar bu kadar çok ve kolay yalan söylememelidirler. İnsanı saf yerine koymaya çalışanlar ancak günü kurtarabilirler. Çalıştıkları kurumların personel seçiminde çok daha dikkatli olması gerekiyor. Müşteri olarak bir daha hiçbir şekilde ziyaret etmek istemediğim bir servis oldu maalesef... Son olarak da BMW'nin anavatanı olan Almanya'nın önde gelen firmalarından Bosch-Siemens kurucusu Robert Bosch'un meşhur sözü ile şikayetimi bitirmek isterim.
“İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim. “ Saygılarımla...
Not: Sadece tampondaki hasarın büyüklüğünün görünmesi için resim ekliyorum. Hasar fazla olsa aylarca servisteyiz.

Tibet Tibet 3.746 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • BMW Temsilcisi25 Kasım 2019

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları