sta-1-hoverYetersiz Çözüm

BMW Ayıplı Motor

Bülent Bülent03 Aralık 2015 08:15

2015 Nisan' da Borusan Otomotiv Adana' dan sıfır F800GS satın aldım, ilk şikayetim motosikletimin henüz 3 aylık iken on teker diskte olan oksitlenme ile ilgili kullanıcı hatası ve dış etkenlere bağlı olduğu ileri sürülerek garanti kapsamına alınmamıştır.

Diğer şikayetimde vites göstergesinin çalışmaması ile kabul edilemez servis sürelerine maruz kalarak 3 sefer değişen orijinal parçaya rağmen şikayetimin çözülmeyişi tarafıma sıfır km ayıplı mal satıldığının tescili niteliğindedir. Sonuç olarak 6502 sayılı kanunun’ nun 11/1. ve 56/3. maddeleri uyarınca motosikletimin ayıpsız yenisi ile değişimine yönelik ihtarname çektim ve sonucunu beklemekteyim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Bülent 12 Aralık 2015 12:26

Borusan aş ne çektiğim ihtarnameye şu ana kadar dönüş alamadım. Kanuni haklarımı aramak için yasal süreleri bekliyorum. BMW markasını şu ana kadarki distribütör yaklaşımı ile temsil edemediklerini düşündüğüm Borusan ı Türkiye CEO ofisi ve BMW mottorad Almanya olmak üzere gerekli yerlere şikayet ediyor olacam. Garanti kapsamındaki aracım arızalı ve koskoca Borusan dan şu ana kadar dönüş yok maalesef.

BMW Logo BMW 03 Aralık 2015 08:18

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler