BMW Ayıplı Malını Onarmıyor!

Cihan Cihan27 Temmuz 2016 09:02

2013 yılı Aralık ayında almış olduğum 50.000 km'de ki BMW 320d aracım şanzımanından yağ kaçırıyor. Garantisi biteli 6 ay olduğu için iyi niyet kapsamına sokmadılar. Aracımdaki yağ kaçağının kullanıma bağlı bir kusurdan kaynaklanmadığını, ilk defa böyle bir durum ile karşılaşıldığını, bu kilometrede olmaması gerektiği, fabrikasyon hatası olduğu ilgili servisçe belirtilmesine rağmen iyi niyet garantisi de verilmeyerek ayıplı malın onarımını reddetmişlerdir. Genel müdürlüklerinde ki ilgili müşteri deneyimi uzmanları da nobran bir şekilde yardımcı olamayacaklarını ilettiler. Not: İlgili kişiler, arabanın altının ayna gibi kusursuz olduklarını belirttiler.

Bu durum fabrikasyon olarak mal da kusur olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Garanti kapsamındayken böyle bir durumda karşılaşsaydık mecburen yapacakları arızayı, garanti bitti diyerek görmezden geliyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

BMW Logo BMW 27 Temmuz 2016 09:20

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler