18 Ekim 2019
#12811305

BMW Ayıplı Mal

Aracım bundan 2 ay önce seyir halindeyken durduk yere motoru alev aldı. BMW Adana yetkili servise gittim ve Kasko şirketim Anadolu Sigorta'yla gerekli işlemleri yaparak aracımı perte çıkardılar. Perte çıkmış arabamla ilgili anlaşma aşamasında sözlü olarak aracımın parasını ödeyemeyeceklerini BMW 'nin teknik ekibi tarafından garantisi bitmiş olmasına rağmen fabrikasyon çıkışlı bir hata olduğundan sigorta şirketi olarak aradan çekildiklerini gidip BMW ile anlaşma yapmamı söylediler. BMW ile görüşmelerimden sonra hatanın kendilerinden kaynaklı olduğundan ücretsiz motorumu komple değiştireceklerini söylediler.


Yasal olarak 3 hakkımın olduğunu bu haklarımdan biri fatura bedelini iade etmelerini talep ettim ama bunun için mahkemeye gitmem gerektiğini mahkeme süresinin 2 ila 5 yıl olacağından kendilerinden kaynaklanan fabrika hatasını beni mağdur ederek daha da mağdur etmeye çalışıyorlar. BMW tercih etmemdeki sebeplerden biri kurumsal olması ve beni mağdur etmemesinden çok sağlam ve can güvenliğini koruyan bir firma olması gerekirken aracın içinde kilitli kalıp yanmam ihtimalini bile göz önünde tutmayarak tamamen para ve müşteri memnuniyetsizliği odaklı çalışma sistemleri var.

Hakki Hakki 3.547 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • BMW Temsilcisi18 Ekim 2019

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları