15 Nisan
#11846656

BMW Avcılar Borusan Otomotiv Satış Temsilcisinin Kabalığı!

13.04.2019 'da Borusan otomotiv Avcılar merkez şubesini ziyaret ederek kullanmakta olduğum BMW 3 serisi aracımın bakımı yedek lastik ve jant alımı ve % 90 engelli kardeşime BMW 1 serisi araç alımı için gittiğimiz Avcılar Borusan Otomotiv'den kötü bir şekilde ayrıldık ; 3 yaşındaki oğlum ile showroomda duruyorduk, oyuncak arabasını farklı bir misafirin çocuğu kullanmaya başladıktan sonra ağlamaya başladı. O** bey isimli satış temsilcisi yanımıza gelerek eşime hanım efendi çocuğunuz tam olarak shovroomun ortasında ağlıyor ve müşteriler rahatsız oluyor, sizi güvenlik eşliğinde dışarı alalım diyerek 2005 yılı itibarı ile müşteriniz olarak herkesin içinde rencide edildik. Bu durum BMW markasına ve Borusan otomotiv'e hiç yakıştıramadım. Markanız adına ben utandım, bir daha kesinlikle Borusan otomotiv'le çalışmamaya ve yakınlarıma tavsiye etmemeye karar verdim.

Adil Adil 3.688 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Adil'in Teşekkür Mesajı18 Nisan

    Şikayetim ile ilgili sorunum BMW Borusan Oto avcılar şubesinde Halkla İlişkiler birimde görevli Tuğba hanım tarafından hızlı bir şekilde çözülmüştür kendisine ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ederim BMW Borun otomotiv ailesini en iyi bir şekilde temsil etmektedir. Saygılarımla.

  • BMW Temsilcisi15 Nisan

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları