19 Haziran 2018
#10574838

BMW Aracın Bagaj Kapısı Yağ Akıtıyor!

1,5 haftadır aracımın arka bagaj kapısı durmadan yağa benzer sıvı akıtıyor. Aracı sigorta şirketime göstermeden önce 19.06.2018 tarihinde Borusan Balgat şubesine götürdüm. Servis yetkilisi Ç***bey aracın camının değişip değişmediğini sordu bende değişti dedim ondan akıtıyor dedi. Biz müdahale yapamayız. Yaparsak garanti kapsamında yapılmaz dedi ücretli yapılır dedi. Daha sonra sigorta şirketine sordum camla alakası yok tamamen fabrikasyon hata dedi. Bilirkişi de tasdikledi. Aracın bagajına fazladan mum sıkılmış mumlar sıcaktan eriyormuş burada BMW hatalı iken neden Borusan yapmıyor? Fabrika hatasını neden kullanıcıya yüklüyorlar. BMW gibi bir büyük vizyon ve misyon üstlenen şirkete yakışmıyor. Araç ile ilgilenilmediği takdirde BMW Almanya'ya şikayet edip ayrıca yasal yollara başvuracağımı bilmenizi isterim.

Beyazit Beyazit 9.975 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Beyazit20 Haziran 2018

    Şikayetimle ilgili halen ilgilenen yok sadece genel merkezden aradılar ama halen Borusan Balgat şubeden arama yapılmadı tarafıma halen beklemedeyim.

  • BMW Temsilcisi19 Haziran 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları