sta-1-hoverYetersiz Çözüm

BMW Aracımın 11 Ayda Cam Çıta, Kapı Fitili ve Direksiyon Derisi Dökülmesi

Aslan Aslan2 yıl önce

2016 model BMW 1.18 marka aracımı aldığımdan bu yana Borusan Adana Tarsus servisiyle problem yaşamaktayım. İlk olayım, aracımı 2016 Eylül ayında aldığım zaman cam çıtalarının oksitlenmiş olduğu ile şikayetim, daha sonra kapı fitil lastiklerinde yaşadığım problemde popomla yaptığım söylenip kullanıcı hatası olduğu, en sonda direksiyonumda dökülmeler olduğunda aracımın direksiyonumun tutmadığım yerinden elim çok terliği öne sürülerek kullanıcı hatası olduğu söylendi ve kesinlikle üretici firmaya başvurmadan %100 reddederler ya da biz döneceğiz deyip dönmemektedirler. Kesinlikle bundan sonra BMW almayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Aslan 2 yıl önce

Sorunam Halla bir çözüm bulunmadı ve bana geri dönüş yapılmadı BMW markasını Türkiye'de temsil eden kuruluşu buradan şiddetle kınıyorum.

profile-icon Aslan 2 yıl önce

Gerçekten çok yükse BMW marka değeri çok yüksekmiş evet geri dönüş yapılmış olup saat 10'ki randevuma saat tam 10'a gitmeme rağmen 4.5 saat bekledikten sonra işlemlerin yapıldığını 3-4 gün sonra belli olacağını söylediler. Evet 3-4 gün sonra servis danışmanı arkadaş geri dönüş yaptı tahmin ettiğim şekilde dönüşün olumsuz olduğunu ücretli değişiklik yapılacağını fiyatlarının direksiyonun için 4000 TL cam çıtaları için 4000 TL kapı lastiği için 240 TL fiyat çıktığını söyledi problemim çözüme kavuşmadığını ve kesinlikle BMW markasını kullanmıcağımı ve kesinkle almayı düşünenlerin almamasını diliyorum.

BMW Logo BMW 2 yıl önce

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler