BMW Aracım Bakımdan Sonra Yağ Yakar Oldu

Mustafa Mustafa23 Eylül 00:12

2016 model Aracımı 2019'un kasım ayında aldım ve yaklaşık 4-5 ay bindikten sonra 60 bin bakımı için İstanbul oto BMW yetkili servisine götürdüm. 60 bin bakımını yapıp bana teslim ettiler yaklaşık 1200 TL gibi bir ücret ödedim. Ve serüvenimiz bu zamandan sonra başladı. Aracımı ilk aldığım süre tarihinden servise götürdüğüm zamana kadar herhangi bir ne yağ eksiltme ne bir uyarı hiçbir şey yoktu. Bakıma bile giderken yağ seviyesi normaldi ama servisten aracımı bakımı yapıldıktan sonra 1 ay gibi kısa bir sürede aracım yağ ikaz ışığını yakıp yağ ekleyin uyarısı verdi. Servisi aradım durumu anlattım gelin bakalım dediler ve götürdüm tekrar. Aracımın kalması gerektiğini söylediler aracımı bıraktım ve 2-3 gün sonra beni aradılar aracımın vida gibi bir şeyden yağ kaçırdığını söylediler ve 500 TL fatura ettiler. 

Tamam sorun yok yapın dedim ve arabamı gidip ücretini ödeyip arabamı aldım. Aracımı tekrar binmeye başladıktan 1 ay gibi bir sürede tekrar yağ ikaz ışığını yaktı. İlk önce Borusan'ı arayıp şikayet ettim ve bana Borusan'dan döneceklerini söylediler ve daha sonra İstanbul oto yu tekrar aradım ve siz herhalde beni aylık maaşa bağladınız deyip çıkıştım biraz ve bana tekrar aracımı getirmem gerektiğini söylediler ve aracımı bıraktım aracım yaklaşık 1 hafta kaldıktan sonra bana 1100-1200 gibi fatura çıkardılar ve bende onlara çıkıştıktan sonra bana 250 TL'ye düşürdüler ve aracımı yaptıklarını hiçbir sorun olmadığını söylediler. Ve bu süreçte Borusan'dan herhangi bir yanıt bile gelmedi. Ben aracımı tekrar teslim aldım ve aynı şekilde aracıma 25 gün falan bindim ve tekrar aynı ikaz ışığını yaktı ve Borusan'ı arayıp şikayet ettim bana döneceklerini söylediler ve ben onlara siz dönene kadar aracımı İstanbul oto ya götürmüyorum dedim bekledim. 1 hafta geçti tekrar aradım bana özür dileyip en kısa sürede döneceğiz dediler ve gene aramadılar. 

Tekrar İstanbul oto ya götürüp aracı bıraktım ve bağrıştık orada. Ve bırakırken tekrar Borusan'ı aradım gün içinde dönüyoruz dediler tekrar dönmediler. Aracımı bıraktıktan sonra beni İstanbul oto dan arayıp aracımın yağ yaktığını motorun dağıtılması gerektiğini ve sadece bu işlem için 3500 TL+ Motor tekrar toplanırken tek kullanımlık parçaların tekrar toplanırken ücretini istediler. Şimdi buradan BMW yetkililerine sesleniyorum gerçekten size yazıklar olsun diyorum. Aracımı bakıma bıraktım aracımı mahvettiniz beni aracımdan soğuttunuz. Beni kaç aydır mağdur ettiniz muhatap kılıp aramadınız bile ve hala benden ücret istiyorsunuz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mustafa 3 hafta önce

Aracımı İstanbul Oto Servisinden alıp Avcılar Borusan yetkili servisine götürdüm ve aracımı bıraktım. Bugün beni avcılar Borusan yetkili servisinden geri arayıp aracınıza yağ bakımı yaptıklarını filtrelerini değiştirdiklerini ve 1250 TL ücreti olduğunu 1000 km bindikten sonra tekrar servise gelip aracınızın yağını ölçeceklerini söylediler. Ama ne gariptirki ben zaten bu aracı İstanbul oto BMW yetkili servisine bakıma bıraktım ve bıraktığım günden bu yana hem aracımı mahvettiler hem de toplamda 2000 TL para ödediğimi söyledim tekrar neden yağ bakım parası vereceğim dedim ve bana dönüp biz İstanbul Oto nun nasıl iş yaptığını bilmeyiz bazen yan sanayi bile parça taktıklarını söyledi ve adları evet sadece BMW yetkili servisi ama hiçbir alakalarının olmadığını dışarıdan bir tamirci gibi olduklarını söyleyip benden tekrar 1250 TL bakım ücretini alacaklarını söylediler. Bu nasıl bir saçmalıktır nasıl bir dolandırıcılıktır bilmiyorum. Bu kadarı da gerçekten pes artık. Aracımı bir bakıma bıraktım ve bir İstanbul oto ya bir Avcılar Borusan otomotive ayrı ayrı bakım ücreti istiyorlar ki ben bu bakım ücretini 5-6 ay önce verdim ve aracıma binemedim toplasınız 4 bin km yaptım yapmadım ve üstelik bu bakım ücretini de versem gene sorun orada bitmiyor tekrar aynı sorun arıza devam ederse araca tekrar bırakıp bakacaklar ve tekrar ne arızası varsa onun için ayrıca para isteyeceklermiş. Gerçekten artık pes. BMW firması gerçek bir dolandırıcısın size yazıklar olsun gerçekten bir şey demiyorum artık yazıklar olsun sizlere

BMW Logo BMW 23 Eylül 00:21

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler