Toplam çözüm sayısı
..
BMW ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Celal'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

BMW Aracım 2 Aydır Serviste Değişmediği Parçası Kalmadı

16184görüntüleme
Celal
Celal 26 Ocak 2018 16:26

1.16d otomatik vites Joy Plus model aracımı BMW markasının Premium güvencesine inanarak büyük bir zevkle satın aldım. Aracımı satın aldıktan çok kısa bir süre sonra maalesef ki servise götürmek zorunda kaldım. 2 defa dalga geçer gibi balans yapıp yolladılar. Aracımda ilk günden beri 120km/h hızı geçtikten sonra kasasında oluşan bir titreşim var. Ayrıca ileri ya da geri kalkışlarda oluşan tok vuruntu var. Şikayetimle ilgili 4 kere servise gittim toplamda 2 ay boyunca aracım serviste kaldı ve su an hala serviste. Süreç boyunca Borusan aracımın şaft mili değişti ve diferansiyelin değişeceğini söyledi. Ayrıca AKS'larda değişebilir diyor. BMW fabrikasyon üretim hatası olan aracımın arkasında durmalı. Bir araç nasıl olur da şaft mili, diferansiyel ve Aks arızasıyla üretilir anlayamıyorum. Acil olarak 2 ay boyunca geçtiğim çilenin sonlanmasını ve aracımın yenisi ile değişimini talep ediyorum.

BMW Logo
BMW26 Ocak 2018 16:32

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Celal
Celal11 Şubat 2018 19:10

Aracımı teslim ettiler, sorunun cozuldugunu ilettiler. Bit heves kosa kosa gidip teslim aldığım araç üzerinden 1 hafta geçmeden aynı ariza sebebiyle tekrar servise gitti. Aracımın değişimi için tüm hukuki haklarımı başlatacagim. Umarım Borusan gibi büyük ve bana göre dürüst olan bir firma sattigi ayıplı malin arkasında durur ve değişim için zorluk cikarmaz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler