Toplam çözüm sayısı
..
BMW ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Selim'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

  • profile
1 Destekçi
  8 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Bmw Araç Satılırken Gerekli Bakımların Yapılmaması İhmal Ve Mağduriyet

3652görüntüleme
Selim
Selim 05 Ocak 20:00
Çözüldü Çözüldü
Selim'in Teşekkür Mesajı
“Şikayetim esnasında bana yardımcı olan İstinye Borusan müşteri temsilci yetkilisi Nihal hanım ve BMW firmasına ulasan şikayetim ile ilgili benimle iletişime gecen Yeşim hanım’a yardımlarından dolayı teşekkür ederim.”
Bmw Araç Satılırken Gerekli Bakımların Yapılmaması İhmal Ve Mağduriyet

03.10.2019 tarihinde 0 km olarak 2018 330i xDrive ® model araç satın almış bulunmaktayım. Aracımı ilk yıllık bakımı sebebi ile 02.10.2020 tarihinde Borusan İstinye servisine götürmüş ve takiben 06.10.2020 tarihinde teslim almış bulunmaktayım. 02.01.2021 tarihinde aracımı çalıştırdığımda, sonradan BMW firma servislerini arayarak 2. Yıllık bakımda değiştirilmesi gerektiğini öğrendiğim ‘ fren hidroliği ‘ ikazı ile karşılaşmış bulunmaktayım. Aracımı 2 ay önce servisten çıkardığımda yapılmamış olan, hatta ve hatta aracımın ilk teslimatında bana yıllık bakımları takip edebilmem için değiştirilmiş olması gereken bu gibi sıvı veya sistem parçalarının hangisinin değiştirilip değiştirilmediğini şu anda bilememekteyim. Konu ile ilgili 2 gündür BMW firmasına 3 defa şikayet iletmeme, aciliyet belirtmeme rağmen firma tarafından hiçbir geri dönüş alamamış bulunmaktayım. 2 gündür aracımı kullanamamakta ve kiralık araç ile hayatımı idame ettirmeye çalışmaktayım. Araç satışı esnasında, tarafımıza gerekli bakımlar yapılmayarak veya eksik bırakılarak ayıplı ürün statüsünde teslim edilmiştir ve bunu yeni öğrenmiş bulunmaktayım. Sıfır kilometre olarak satın alınmış aynı marka ve model araçlar arasında rutin yıllık kontrollerde parça, bakım ve onarım işlemleri kullanıcı kaynaklı hata olmadığı sürece değişiklik gösteremez. Bu bağlamda, baştan yapılması gereken tüm eksikliklerin tamamlanıp mağduriyetimin giderilmesini aksi takdirde hukuki yollara başvuracağımı buradan da beyan ederim.

BMW Logo
BMW05 Ocak 20:01

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Selim
Selim05 Ocak 20:08

2 gündür aynı şikayetle sizi aramaktayım. Müşteri mağduriyetini hiç onemsememektesiniz. Böyle büyük bir firmanın müşterilerine bu şekilde davranıyor olması maalesef çok acı bir durum. Karsımızda sorunumuzla ilgilenecek bir kisi bulamıyoruz. Çevremdeki herkese bu durumu anlatacağım, buradan da herkesin bu yaklaşımınızı, müşteriye değersiz tutumunuzu bilmesini isterim.

Selim
Selim20 Ocak 16:51

Şikayetim esnasında bana yardımcı olan İstinye Borusan müşteri temsilci yetkilisi Nihal hanım ve BMW firmasına ulasan şikayetim ile ilgili benimle iletişime gecen Yeşim hanım’a yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi
  8 Yorum

8 Yorum

Murat
Murat15 Ocak 23:32
 

Selim bey Aynı durum bende de mevcut. Hatta benim durumum biraz daha vahim. Aralık sonunda aracımı yıllık bakıma soktum. Üç gün sonra aracımı çalıştırdığımda aynı sorun ile karşılaştım.

 1
Murat
Murat16 Ocak 16:09
 

Eylül 2019 tarihinde sıfır olarak bayiden 2018 3.30i xdrive araç aldım. Araç teslimi sırasında aracın bakımı yapılmadan bana teslimi yapılmaya çalışıldı. 2018 Şubat tarihinde Türkiye ye girmiş olan aracım hiçbir bakımı yapılmadan bana teslim edildi.

 1
Murat
Murat16 Ocak 16:10
 

Araca ihtiyacım olduğu İçin aracı mecbur teslim aldım. İlk fırsatta kasım 2019 da aracın gerekli bakımları yapılması için İstinye Borusan servisine götürdüm. Daha sonra sol ön tekerlekten gelen ses üzerine aracımı Avcılar Borusan'a götürdüğümde

 1
Murat
Murat16 Ocak 16:11
 

İlk yapılan bakımın Şubat 2019 olarak girildiğini öğrendim ve nasıl olduğunu sorguladığımda faturanın sonradan kesildiği söylendi. Bu durunümda aracımın yıllık bakımlarının kontrol edemeyeceğimi belirttim. Ama kimse oralı olmadı.

 1
Murat
Murat16 Ocak 16:12
 

25 Aralık 2019 tarihinde aracımı yıllık bakım için İstinye Borusan a götürdüm ve 29 Aralık 2019 da aracımı teslim aldım. 2 Ocak 2021 tarihinde aracımı çalıştırdığımda fren hidroliği ikazı aldım. 4 gün önce servisten çıkan bir aracın

 1
Murat
Murat16 Ocak 16:13
 

Böyle bir ikaz vermesi normal mi? Sonradan servis yetkilisinden öğrendiğim kadarıyla fren hidroliğinin 2 yılda bir değişmesi gerektiğini öğrendim. Sıfır araç alıyorum ama aracım sıfırlanmadan bana teslim ediliyor hatta yukarıda yazdığım gibi hiçbir

 1
Murat
Murat16 Ocak 16:14
 

Bakımı yapılmadan teslim ediliyor ve daha sonra yapılan bakım ise üç ay sonraya işleniyor. Çevremdeki tüm insanlara BMW aldığımda başıma gelenleri anlatmak vazifem olacak, Saygılarımla

 1
Selim
Selim16 Ocak 16:16
 

Murat bey merhabalar, Sizinle aynı zamanda, aynı model ve aynı model yılı olan 330i xdrive arabayı aldık ve aynı problemleri yasıyoruz. BMW maalesef mağduriyetimizi halen çözüme ulastırmadı. Çözüm bekliyoruz.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile