31 Ağustos
#12523483

BMW 320 Fabrikadan Hatalı Boyalı!

2016 model BMW 320i aracımın 4. sahibiyim. Aracı aldıktan sonra şans eseri aracın boyalı olduğunu öğrendim. Çok detaylı birkaç yere baktırdığımda araçta çift kat boya olduğu, bu boyaların gözle anlaşılamadığı ancak ölçü aletiyle bakıldığında tüm araçta 280-440 arasında değişen değerler görüldüğü tespit edildi.


Daha detaylı bakıldığında ise bu boya sorununun sonradan olmadığı direk olarak fabrikadan hatalı boyalı olduğu görüşü oluştu. Çünkü araçta sonradan boya yapıldığına dair hiçbir belirti görülemedi. (çıta altları vb. Diğer detaylardan). Borusan Genel Merkeze (İstanbul) telefon ile şikayetimi ilettim. Yaklaşık 10 gün önceki başvurumdan sonra bir dönüş alamayınca tekrar görüştüm. Ancak halen hiçbir dönüş alamadım. Aracımın fabrikadan hatalı boyalı çıktığının tarafıma verilmesini talep ediyorum. Böylece aracı satarken o belgeyi gösterebileceğim. Aracı satacağım ancak halen Borusan'dan bir dönüş alamamamdan dolayı satışa çıkartamıyorum.
Direk Almanya ile de yazışmaya başlayacağım. Geri dönüşünüzü bekliyorum.

Sertan Sertan 4.461 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sertan09 Eylül

    Merhaba, Borusan'dan konuyla ilgili arandım. Ama nasıl? (Borusan İcra Kurulu Başkanının sitelerinden emaili buldum ve kendisine mail attım. 10 dakika sonra bir kişi beni aradı.) Yoksa ne arayan vardı ne soran. Sonuç; - Bana Fabrika Çıkışındaki aracın boya değerlerinin kendilerinde olduğunu ancak bana bunları vermeyeceklerini söylediler. - Peki 280-440 arasında değişen değerler normal midir diye sordum. - Evet aracın her parçası ayrı ayrı boyandığı için normaldir diye bir cevap aldım. (Gerçekten şaka gibi bir cevap. O zaman tüm araçların boyasının böyle olması gerek miyor mu? ) - Neyse. Peki dedim o zaman bana bu ifadenizi bir yazıyla verir misiniz dedi. Yani "aracın her yerinde 280-440 arasında değişen boya değerlerinin olması normaldir" yazan bir yazı istedim. - Hayır böyle bir yazı da veremeyiz dediler. - Sadece "Aracın boyası normaldir" yazan bir standart yazı verebiliriz dediler. - İyi de "normal" ne demek dedim. Hiç kimse 280-440 arası değişen değerlere normal demezki dedim. Siz bunu normal kabul ediyorsanız açık açık yazın dedim. - Hayır yazamayız hatta siz aracın ilk sahibi olduğunuz için size hiçbir yazı da veremeyebiliriz dediler. Ve kapattık telefonu. Yani sonuç olarak; Aklımızla dalga geçiliyor sanırım. Sorunum kesinlikle çözülmemiştir. Tam tersi çok daha kötü bir yaklaşımla karşı karşıyayım.

  • Sertan04 Eylül

    Merhaba Evet 1 kisi aradı. Sizi arayacaklar dedi kapattı. Sonra ne arayan var ne soran. 15 gün önce 0850 li hatlarından bıraktığım şikayet için de kimse aramadı. Sabırla bekliyorum. Yarin Tüketici Hakları Mahkemesine obur gün de Almanya BMW ye şikayetimi ileteceğim. Bilginize.

  • BMW Temsilcisi31 Ağustos

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler