BMW ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Uğur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

BMW 218 Grand Coupe Aracın Parçalarının Temin Süresi

1.600görüntüleme
Uğur
Uğur 17 Kasım 2020 03:29
ÇözüldüÇözüldü
Uğur'un Teşekkür Mesajı
“Bugün ikame aracımı teslim aldım. İlgi gösterip uğraşan Ayşe Hanım, Salih beye çok teşekkür ediyorum.”

2 defa talihsiz şekilde aracımda hasar oluştu ve maalesef ikisinde de değişmesi gereken parçalar Türkiye de olmadığı ve şu an klasik pandemi süreci bahanesi ile Almanya' dan geç geldiği ve bunun için de ellerinden bir şey gelmediğini söylediler.

1. Bu araç 2020 mart ayında satışa çıktı. Reklamını yapıp, sattığınız aracın yedek parçasını neden bulundurmazsınız, bunu düşünmek mi zor, bilmediğimiz sebepleri mi var? 

2. Hadi haklı görüyorum bu sebebinizi diyorum, madem öyle benim mağduriyetimi ikame araç vererek giderin diyorum. Hala cevap bekliyorum. Müşteri hizmetlerinde ki çıkan arkadaşlar ve Eskişehir'de ki servis Borusan' dan cevap beklediğini söylüyor. Cevap verememe sebepleri halen araştırma süreci imiş. 

 Neyi araştırıyorsunuz dosya açık, okuması olan herkes bunu anlayabilir. Ama anladığım kadarıyla zamana oynuyorlar ikame araç vermemek için.

BMW Logo
BMW17 Kasım 2020 07:50

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Uğur
Uğur18 Kasım 2020 16:49

Eskişehir Teknik oto servis bölümünden Berk bey, Salih bey ve Ayşe hanıma ilgi gösterip takip ederek ikame araç ile ilgili sıkıntımı çözdükleri için çok teşekkür ederim.

Uğur
Uğur19 Kasım 2020 13:40

Bugün ikame aracımı teslim aldım. İlgi gösterip uğraşan Ayşe Hanım, Salih beye çok teşekkür ediyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler