09 Ekim 2018
#11005117

7 Aylık BMW Marka Araçla Yaşadığım Sıkıntı!

Şubat 2018 tarihinde Borusan Oto Avcılar şubesinden aldığım BMW marka ve 418i model mplus paket aracım ailecek çıktığım üç uzunyol seyahatimde arızalanmış ve üçünde de Borusan Oto yol yardımı aramış destek almış durumdayım bu kayıtlarda de mevcuttur. İlk sorunlu seyahat Antalya İstanbul arası; Aracın kliması arızalandı ve soğutmayı kesti hava sıcaklığı 32 derece ve ancak afyona yaklaştım Borusan Oto yol yardımı aradım ve oradan aldığım teknik açıklama uzun süre çalıştırdıysanız (Antalya Afyon arası) klima donma yapmıştır yarım saat mola verin oldu. Fakat 1 saatten fazla mola vermeme rağmen klima çalışmadı kendini Premium marka olarak tanıtan BMW marka aracımla boynumda havlu kan ter içinde içinde İstanbul'a ulaştık.
İkinci arıza Ankara İstanbul arası Bolu tüneli çıkışı araç tahrik hatası verdi ve çekiş düştü malum yine Borusan Oto yol yardımı aradım Sakarya bayine yönlendirdi yaklaşık üç saatlik bir işlemden sonra araç yapılamadı ve İstanbul'a yola çıktık toplam 11 saatlik seyahat ve sabah Borusan Oto Avcılar servis araç incelemesinden sonra turbo arıza yaptığını değişeceğini ama Almanya'da parça geleceği için 15 gün kadar serviste kalacağını bildirdiler.


Üçüncü arıza aracımı Borusan Oto Avcılar'dan aldıktan yaklaşık 1 hafta sonra İstanbul Yunanistan seyahatinde İpsala gümrük kapısında saat 23:30 sıralarında oldu ve aracımda çocuğum uyku halinde ve tekrar Borusan Oto yol yardım arandı çekici 3:00 gibi geldi bu arada aracım çalışmadığı için içi soğudu ve oğlum üşüttü ve halen hasta araç önce Çorlu Borusan Oto sonra Avcılar Borusan Oto'ya geldi burada 10 günlük sürecin ardından tamiri yapıldı benzin pompası ve depo içi elektrikle ilgili bir parçanım değiştiği iletildi ve benim bu aracı iade talebim reddedildi.


Siz BMW marka olarak yedi aylık araçla 3 defa seyahat özgürlüğümü engellediniz bir daha ben bu araçla nasıl uzun yol yapabilirim sürekli yolda kalma korkusuyla siz olsanız ailenizi bu maceraya sürükler misiniz. Markamıza ve aracınıza olan güvenim değişim talebine gelen red cevabı ile iyice son bulmuştur bu aracı siz değişmediğiniz takdirde satacağım ve her mecrada yaşadıklarımı anlatacağım.

Barış Barış 18.663 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • BMW Temsilcisi09 Ekim 2018

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları