23 Temmuz
#12314026

2017 BMW 5.20 Yağmurda Motor Kilitlendi!

2017 Şubat İstinye Borusan çıkışlı 5.20i Executive M sport aracım yağmurlu havada hava filtresine su girmesi sonucu motoru kilitlendi ve motor kısmı alev aldı. Çok şükür içinden sağ salim çıkabildik.


Aynı yolda farklı araçlarda sorun yaşanmaması sonrası yaptığım araştırmaları ve yaşadığımız süreci anlatmak istiyorum.


BMW almadan önce mutlaka okumalısın!
Bmw, Mercedes, Audi ve bir tane de daha üst segment araçlarımız olduğunu yorum ve eleştirilerimi bu minvalde yaptığımızı belirtmek isterim.


1-) BMW Türkiye ve Borusan ile görüştüm. Geçmiş olsun demeden önce kaskoya yönlendirmek istediler. Geçmiş olsun konusunda ciddiyim çok zoruma gitti ve BMW konusunda marka algımı tekrar değerlendirmek durumunda kaldım. Görüştüğüm kişi BMW Türkiye personeli isim verebilirim talep edilirse.


2-) Konunun BMW tarafından üstlenilmesi için zorladığımda bunun kullanıcı hatası olduğunu kullanıcı kitapçığında 10-15 cm'den yüksek sulara girilmemesi hatta yağmurlu havalarda hava filtresine su girme ihtimali olduğu için uygun hızlarda kullanılması gerektiğini aktardılar. Şaka mı bu mezura ile mi seyahat edeceğiz? Evet durum bu arkadaşlar maalesef.


3-) BMW tarafından sürecin ele alınması durumunda en az 3-4 ay süreceğini bu yüzden kasko üzerinden yapılması gerektiğini gerekirse Kasko firmasına teknik bir rapor verebileceklerini söylediler.


4-) Yaptığımız değerlendirmeler neticesinde kasko ile süreci ilerletme kararı aldık. Kasko expert atadı ve aracın pert olduğuna dair rapor hazırlandı.


5-) Tek taraflı bir kaza olduğu için kasko firması konuyu araştırılması talebiyle bir araştırma firmasına sevk etti. Araştırmacı bunun kullanıcı hatası olabileceğini ve BMW'den teknik rapor hazırlamasını istediler.


6-) Tekrar BMW'ye döndük ve talebimizi ilettik. Yaklaşık bir hafta sonra BMW dönüş yaptı ve konunun üretim kaynaklı bir hatadan kaynaklanmadığını raporladı. (Almanya'dan gelmiş rapor sözde)


7-) Kasko firması olaydan tam 3 ay sonra dosyayı TTK 1445-5 maddesi gereği (olayın oluş şekli konusunda yeterli kanaat oluşmadığı gerekçesiyle) red etti.


Sonuç; Mağdur olduk yaklaşık 250.000 TL verip paramızla rezil olduk. Konuyu sigorta tahkim komisyonuna taşıyacağız. Devletimizin bizi koruyacağına inancımız tam sonuçları paylaşıyor olurum.


Arkadaşlar özetle bu konu BMW'nin kronik bir hatası. İngilizce ve Türkçe çok fazla şikayet bulabilirsiniz. Bazı ülkelerde satışın yasaklandığını da göreceksiniz. BMW'ye son sözüm hatanızı biliyorsunuz müşterinizi korumalısınız.

Mehmet Mehmet 4.349 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • BMW Temsilcisi23 Temmuz

    Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, BMW İletişim Merkezi 0850 252 10 10

Ziyaretçi Yorumları