30 Nisan 2018
Yorum Yap
#10389668

BMS Su Arıtma Sistemleri'nin Gece Filtresi Patlamış Evi Su Basmış Sabah Kalktığımızda Ev Göl Olmuş

Bundan 1,5 yıl önce BMS'nin lisanslı tezgah altı su arıtma cihazını piyasadaki diğer arıtma cihazlarının çok üstünde fiyatla satın aldım. Hiç memnun değilim. Gece filtresi patlamış evi su basmış sabah kalktığımızda ev göl olmuş, parkeler şişti. Servisi aradım cihazda sıkıntı olmadığını suyun tazyikli gelmesinden kaynaklı patladığını söyledi ve 95 TL ücret aldı. Eski kalitesi yok artık. Aldığıma pişman ettiler. Ayrıca ablam ve babam da aynı anda almıştık onlarda da farklı sorunlarla karşılaştık.

Metin Metin 19.702 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • BMS Su Arıtma Sistemleri Temsilcisi02 Mayıs 2018

    Merhaba, Müşteri hizmetleri yetkilimiz bayinize bilgi vermiştir. Bayiniz konuyla ilgilenmektedir. İyi günler dileriz.

  • Metin02 Mayıs 2018

    Gelen servis elemanları yetersiz bilgiye sahip olduğundan basıncın yüksek olduğu bilgisi kesinlikle bize bilgi olarak verilmedi. Bugün bms müşteri temsilcisi arayıp konu ile ilgili bilgi aldı ama çözüm üretmedi, mağdur olan taraf olarak en azından patlayan filtrenin yenisi ile ücret almadan değiştirilmesi gibi bir jestte bulunulabilirdi. Ki filtre patlamasından dolayı şişen parkeleri söylemiyorum bile...

  • BMS Su Arıtma Sistemleri Temsilcisi02 Mayıs 2018

    Merhaba, konuyla ilgili müşterimiz ile görüşülmüştür bayimiz tarafından gerekli servis işlemleri sağlanmaktadır. Cihaz takılırken basıncın yüksek olduğu ve basınç düşürücü taktırması gerektiği müşteriye iletilmiş, müşteri kendisi basınç düşürücü takmamıştır cihazda üretim hatası ya da kaliteden kaynaklı bir sıkıntı yoktur. Daha önce servis hizmeti de verilmiştir tekrar servis kaydı açılmıştır. En kısa sürede bayimiz iletişime geçecektir.

Ziyaretçi Yorumları