24 Haziran 2015

Blinko İzinsiz Ücret Yansıtmış.

Blinko özel servisi benim iznim olmadan, habersiz bir şekilde yaptıkları üyelikle 15 lira civarında paramı aldı. Bu ay hattıma yansıyacak faturada da bu kesintinin olacağını düşünüyorum. Vodafone müşteri hizmetleri de kesintinin Blinko servisi yüzünden olduğunu onayladı. Sebep oldukları ve hattımdan aldıkları paranın lirayı derhal telefonum hesabına yatırmalarını talep ediyorum. Aksi takdirde yasal yollara başvuracağım.

Mahmut 285 Okunma

Cevaplar

  • Mahmut'un Teşekkür Mesajı01 Temmuz 2015

    Buongiorno Müşteri Hizmetleri hızlı bir şekilde problemim ile ilgilendi ve faturama yansıyan miktarı hesabıma geri yükledi.

  • Mahmut'un Teşekkür Mesajı01 Temmuz 2015

    Şikayetimi hızlı bir şekilde değerlendirip, çözdüğünüz için teşekkür ederim.

  • Blinko Temsilcisi26 Haziran 2015

    3328741 no lu şikayetle ilgili gerekli incelemeler yapılarak detaylı bilgiler oluşturulmuştur. Kullanıcımızın sitenize iletmiş olduğu şikayetine ilişkin, gerekli tüm bilgilerin kendisine verilmesi için kullanıcımız aranmıştır. Kullanıcıya gerekli bilgiler iletilmiş olup müşteri memnuniyeti sağlanmıştır. Müşterimizin Buongiorno’ya göstermiş olduğu ilgiden dolayı tekrar teşekkür eder, her türlü görüş ve önerilerini bizimle paylaşmasını dileriz. Saygılarımızla. Buongiorno Müşteri Hizmetleri [email protected] 08503333699

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön