Bittibitiyor.com.tr  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Nadiye'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Bittibitiyor.com.tr Ayıplı Ürün Xiaomi Mi A3 Cep Telefonu

6.959görüntüleme
Nadiye
Nadiye 12 Aralık 2019 22:08

GittiGidiyor'dan BittiBitiyor mağazası altında sonradan Sar Elektronik diye Kayseri de olduğunu öğrendiğim firmadan Xiaomi telefon aldım. Telefonu 1 hafta kullanabildim. Telefon dondu ve kapandı. Ne yaptıysam açılmadı. GittiGidiyor müşteri temsilcisini aradım. Firmayı aramam gerektiğini söylediler. Bütün gün firmayı aradım, mesaj attım ne dönen var ne ilgilenen. Firmadan vazgeçtim.

GittiGidiyor'u aradım. Müşteri temsilcisi sim kart taktığım için iade edilemeyeceğini söyledi. 175 alo tüketici hattını aradım. Böyle bir ön şartın Kanunda bulunmadığını telefonu ayıplı mal olarak ilgili firmaya iade edebileceğimi söyledi. Hem GittiGidiyor temsilcileri bu firmaya satış yaptırmaya halen devam etmesi, hem müşteri temsilcisinin yanlış bilgilendirmesi hem de firmanın ilgisizliği. Ücretini ödediğim telefonu kullanamadığım gibi yetkililerin ilgisizliği ve bilgisizliği mağdur etti.

Nadiye
Nadiye26 Aralık 2019 20:58

Madem bu kadar okuyan var gelişmeleri de yazayım. Yukarıdaki anlattığım olayların ertesi günü telefonu iade etmeye karar verdiğim için ücret iadesini nasıl talep edebileceğimi araştırdım. Tabii ki GittiGidiyor'un sayfasında böyle bir bilgilendirme yoktu. Yasal olan cayma hakkım 14 gün iken ve sürem halen devam ederken satıcı GittiGidiyor'da ki iade işlemleriyle ilgili kısmı kapattı. GittiGidiyor sayfasındaki anlaşmalı kargo şirketlerinden birisi olan PTT kargoya gittim. Yetkili sipariş koduyla gönderebileceğimi söyledi. Sistemde iade işlemi kapandığı için sipariş kodu kabul edilmedi. Kargodayken GittiGidiyor müşteri temsilcisini aradım. Satıcının Yurtiçi ve mng kargoyla anlaşmalı olduğunu ve firma kodu ile gönderebileceğimi söyledi. Tüketici Kanununda ayıplı ürünlerde kargo ücretinin satıcı tarafından karşılanması gerektiği yazmasına rağmen bu kadar ilgisiz bir satıcının bunu da karşılamayacağını düşünerek ücretini kendim ödedim ve telefonu Mng kargoyla firmaya gönderdim. Bu arada GittiGidiyor'un ilgisizliğini de şikayet var kanalıyla kendilerine ilettim. O zamana kadar ilgilenmeyen GittiGidiyor şikayet vara yazdığım için geri aradı. Müşteri temsilcisi satıcının ürünü iade etmeyeceğini teknik servis işlemlerini satıcının kendisinin halletmesi konusunda yardımcı olacaklarını belirterek bir sorun olursa tekrar şikayet var kanalıyla iletişime geçebileceğimi söyledi. Ne GittiGidiyor üzerinden satıcıyla irtibat kuramadığım için ne de firma telefonlarını açmadığı için Kayseri'de bulunan bir arkadaşımdan firmaya kadar gidip kendileriyle konuşmasını istedim. Firmaya giden arkadaşımın telefonuyla yetkili birisiyle ilk kez konuşabildim. Sayın yetkili lütfetti satılan telefonu alamayacaklarını garanti işlemleriyle ilgili teknik servise kendim götürmem gerektiğini söyledi. Tabi tekrar GittiGidiyor'un şikayet var sayfasına ne yapmam gerektiği ile ilgili mesaj yazdım. Hem firma hem GittiGidiyor'dan aradılar. Telefonu garantiye kendim götürmem gerektiğini söylediler. Telefon Kayseri'den tekrar geldi. Bu defa teknik servise telefonu verdim. 1 haftada rapor hazırlandı. Dün raporu aldım. Raporda aynen şöyle yazıyor: "Cihaza yazılım yüklenemiyor, yazılımda hata veriyor. Açılmama arızası var. Fiziksel hasar ve sıvı hasarı yoktur." Telefonu alalı yaklaşık 1 ay oldu. Bundan sonraki süreçte ne olacak onu da yazacağım. Bakalım hakem heyetiyle 2 senede mi hakkımızı alacağız yoksa yardımcı olup kendileri mi mağduriyetimi giderecekler.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler