sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Fiat Birmot İşini Düzgün Yapmadı!

Pınar Pınar11 Aralık 2019 12:33

Kaza sonucu aracımı çektirdiğim İstinye Fiat Servis, 12 gün sonra aracımı alabileceğimi bildirdi. Kaskodan 16.000 TL'yi bir güzel tahsil etti. Arabamın emin ellerde yapılmış olduğuna güvenerek, teşekkür ederek aracımı teslim aldım, çıktım.

Rot balans ayarı yapılmamış aracım (!) sağa sola yalpalaya yalpalaya, çok şükür ki çok yavaş giderek ve şeridimden çıkmayarak kazayı engelleyerek evime ulaşabildim. Ertesi gün hemen servise gittim ki"Ay pardon, rot balans cihazımızın kalibrasyonu bozulmuş, tamir edilecek, dediler.

Direksiyon kutusu ve daha başka ciddi parçaları değişmiş olan aracımı neden doğru düzgün test etmediklerini ise açıklayamadılar? Kaza yapmadıysam kendi marifetim...

Bu kadar kurumsal olduğunu zannettiğim bir yer, sokak arası tamirci kadar değilmiş meğer! Ayrıca aracı geri götürdüğümde bana daha önce belirtmedikleri, geri götürmesem de yolda kalana kadar haberimin olmayacağı, ilave 6000 TL masraf daha çıkardılar!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Pınar 14 Aralık 2019 21:40

Şu anda benim ya da başkasının hastane ve dava masraflarınıödemek zorunda olabilirlerdi? Türkiye’de en kurumsal grup olduğunu düşündüğüm Koç grubunun gözümde bittiği yerdir. Kuru bir özürle beni susturmak istediler? Farketmediğimiz, sizi yolda bırakacak tamir etmediğimiz kusurlarda da %10 indirim bile yapabiliriz dediler😂 Allah razı olsun sadakalarına, istemiyorum ‼️

Birmot Logo Birmot 12 Aralık 2019 08:40

Sayın Pınar M. Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-722757-H7V2 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler