Birmot Yalan Söyleyen Servis Personelleri

Hüseyin Hüseyin20 Ağustos 00:37

14.08.2020'de Fiat yol arkadaşım uygulamasından İzmir Birmot servise 20 bin bakımı için randevu aldım. Aynı zamanda yeni bir araç teslimi için bayiye gideceğimden gitmişken aracın bakımlarını da yaptırayım dedim aracım aslında daha 14 bin km de idi. Bir de ballandıra ballandıra anlattıkları Egea Connect cihazının bir türlü düzgün çalışmamasından dolayı ona da baktırmak istedim. Servise saatimden 15 dakika kadar gecikmeli gittim karşılama görevlisine randevum olduğunu söyledim listeden baktı ve randevunuz yok dedi ,bende yol arkadaşım uygulamasından randevu aldığımı belirttim. Bizim siteme düşmemiş denildi. 

Aracımın servis işlemlerini yapamayacaklarını söylediler. Sinirlendim satış bölümüne yeni aracı almaya gittim bir yandan da Fiat müşteri hizmetlerini aradım onlarda servisi aradılar cevap aynı satıştaki arkadaş ben yardımcı olayım dedi ve servisten rica etti ve bana servise geçip aracınızı teslim edin dedi. Servise gittim servis görevlisi arkadaş akşam 6 'da alabiliriz dedi ben dedim saat 1 siz akşam altı diyorsunuz arkadaş da bana 11-45 'te randevu almışsınız saat 1 'de teslim ediyorsunuz dedi bende 11:45'te randevu aldığımı nereden biliyorsunuz sistemde yok diyordunuz dedim. 

Şimdi baktık sistemde varmış dedi. Ben zaten saatimde geldim yok dediniz içeride yeni aracın evrakları ile uğraşıyordum saat 1 oldu hem yalan söylediniz hem de üste çıkıyorsunuz deyip aracı servise vermeden yeni aracıda teslim alıp çıktım. Egea Connect uygulamasına 790 TL para ödedim.

Birmot servis iyidir diye oraya gidiyordum,  onlarda kötü. Personel resmen beni salak yerine koymaya çalıştı. Ben olayı büyütünce de kendi yalanları ortaya çıktı. Yaşadığım sorun yüzünden 60 km yola mı yanayım, salak yerine konmaya çalıştığıma mı yanayım, yoksa yeni bir araç daha alarak bu şirkete para kazandırmış olmama mı yanayım bilemedim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 20 Ağustos 08:42

Sayın Hüseyin Y., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-793573-J9M5 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler