sta-4-hoverİyi Çözüm

Birmot Uzatılmış Garanti Sorunu

Emre Emre11 Şubat 20:18

2016 model doblo aracımı 80bin bakımı için birmot istinye yetkili servisine götürdüm. 13 haziran 2019 yılında tofaş türk otomobil tarafından 875 tl karşılığında uzatılmış garantiden de yararlanarak, aracımda bakım harici bazı sıkıntılarında giderilmesini istedim. aracımı saat 11.30 da istinye şubesine bıraktım. saat 16 ya doğru görevli kişi beni arayıp aracın uzatılmış garantisi ile ilgili sorun olduğunu, garantinin sistemde gözükmediğini bunun için tofaş tarafından onay gelmesi gerektiğini bununda 1 haftayı bulabileceğini vs. söyledi.ama isterseniz garanti kapsamına girmeden ücret karşılığında aracın sıkıntılarının giderebileceklerini söyledi. 

haliyle bunu kabul etmedik çünkü biz garantiyi yukarıda belirttiğimiz tarihte uzatmıştık. tofaş 2021 yılının 5. ayına kadar garantiniz devam ediyor diyor istinye birmot şubesi bunun için tofaş dan onay bekliyor. sonuç 5 yaklaşık saatlik boşa geçen bir süreden sonra aracımı hiçbir işlem yapılmamış olarak geri aldım. 1 ) onay sorunu ya da neyse sıkıntı bizim suçumuz ne? biz gereken ücreti ödemişiz garantiyi uzatmışız k. kartı ile yapılan işlemin dekontu da mevcut. 2 ) diğer bir yandan benim garantim sistemde gözükmüyor ise 15.30 a garantiniz yok garanti kapsamında işlem yapamayız demiyorlar o kadar zaman boşa bekletiyorlar.birmot istinye bitmiştir bizim için daha önceki araçlar oradan alınmıştı şimdi bırakın araç almayı bakıma dahi oraya gitmeyeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 12 Şubat 11:52

Sayın Emre s., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-742173-J8H0 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler