29 Ocak
Yorum Yap
#11513744

Birmot Stop Lambasınıa Bant Yapıştırmış!

21.12.2018 'de park halindeki aracım sürücü (eşim N** B**) 06 ** plakaaraç 06 ** plakalı aracıma zarar veriyor sol stop lambasını olduğu yönden geri çıkarken tamponu zorlamasıyla oluşan hasar esnasına stop lambasının ortasında çatlak oluşuyor adeta patlama:sonra çarpan sürücü bayanı yakınları veya orada bulunan insanlar tamponu telle bağlamaya çalışıyorlar. Elinin tamponu asılırken kurtulmasıyla lambaya çarptığı söyleniyor. Aslında kırılma çarpmanın darbesiyle oluştuğu kanat bende oluşmuştur. Ergo Sigorta'nın Görevlendirdiği ekspertiz ve TOFAŞ Birmot sorumlu elemanı kendi aralarında eski kırık diyerek fizik kanunlarını biliyormuş gibi hareket ederek adeta bizi sorumlu tutmaya, hatta bu davranışlarıyla aracınızı niye sigorta ettiriyorsunuz, bir daha kaza yapmayın dercesine cezalandırma yöntemine başvurmuşlar.


Aracı teslim alırken stop lambasının yapılmadığını görünce ekspertizi aradım yeni bir beyan yazmamı istedi ek bir dosya ile tamir edileceğin i söyledi. Sonuç Ergo Sigorta TOFAŞ ve Doğa Sigorta tarafından mağrur edildik bundan sonra insanlara önerim sigorta yaptırırlarken veya servise giderken 2 kere düşünsünler kırık yerleri tek tek tutanak altına aldıktan sonra araçların telim etsinler. Aracımda önceden stop lambası kırık değildi tamamen kaza esnasında meydana gelmiştir. TOFAŞ servisi bant yapıştırarak yollamıştır .

Ayhan Ayhan 635 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ayhan13 Şubat

    Birmot firması elemanı yayından sonra fatura almaya gittim boyacı elemanı bana abi o kırık eskiden var mıydı diyor yani expere akıl verip yönlendiren kişi TOFAŞ Birmot un yetkili elemanı. Hazine müsteşarlığından gelecek cevaptan sonra Tüketici Mahkemesi'ne başvur yaptığımda bu ifadeyi yazacağım. Saygılarımla.

  • Birmot Temsilcisi06 Şubat

    Sayın Ayhan B., Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. BİRMOT, sektöründeki yerini siz değerli müşterileri sayesinde devam ettirmekte ve sizlerden gelen bildirimlere her zaman önem vermektedir. İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden BLT-636506-Q9B5 bilet kaydı oluşturulmuş olup, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ayrıca firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.birmot.com.tr adresinde bulunan iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları