24 Nisan
#11885836

Birmot Servis Sorunu!

Kiralık aracımı Ataşehir Birmot servisine 40 bin bakımı için bıraktım bakımın yapıldığını ön arka balataların değiştiğini söyledir. Aracı teslim alıp biraz kullandıktan sonra frene bastığımda ses geldiğini fark ettim. Tekrar aradım servisi anlattım durumu gelin bakalım dediler 3-5 gün sonra gittim gittiğimde bana balatalar da pislik var temizlenecek denildi. Neyse yapıldı arabayı aldım tekrar kullanmaya başladım tekrar aynı ses gelmeye devam ediyordu çok can sıkıcı olmaya başladı durum ben tekrar aradım tekrar randevu vesaire bu sefer tornoya girecek dediler tamam dedim tekrar işimi gücümü bırakıp sabah aracı teslim ettim. Akşam aldım tamam oldu dediler aracı aldım çıktım biraz sürdükten sonra yine aynı ses geliyor. Hiçbir şey değişmemiş sanki hiçbir şey yapmamışlar gibi tabi insan sinir oluyor işini gücünü bırakıp sözde yetkili servise araba teslim ediyorsun istenilen hizmeti alamıyorsun.


Ben tekrar aradım servisi yetkili biriyle görüşmek istiyorum müdür genel müdür kim varsa görüşmek istiyorum diye telefondaki bayan bana masal anlatıyor tamam efendim yetkili kişilerimiz burada yok bilmem ne ben gelince sizi aratacağım vs. vs. ama ne arayan var ne soran var. Aradan neredeyse 10 gün geçti o kadar ilgililer ki hala arayacaklar. Her burada 2. gitmem de bana aracı teslim ederken park halinde ki benim aracın yanından çıkan başka bir araç arabamın tanponuna sürtüp geçmiş bir de boya işiyle uğraştık. Anlayacağınız hizmet koskoca sıfır.

Mehmet Mehmet 241 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Birmot Temsilcisi25 Nisan

    Sayın Mehmet M., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-655973-D2H2 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları