Birmot Servis Hatası

Gündoğan Gündoğan10 Aralık 2019 15:37

Birmot Adana servisine Niğde'den Fiat Ducato aracımızın su ve yağ kaçakları olduğunu bildirerek tamirini istedik bize aracın su ve yağ kaçağı yapıldığını bildirerek aracı teslim almamız bildirildi aracı teslim alıp Niğde'ye getirdik. Araç diğer gün yolda kaldı çekici ile Niğde de ustaya götürdük araçta şanzımanda yağ olmaması sonucu araba şanzıman indirmiş ve şu an şanzıman değişmesi gerekiyor... Servis bizim hatamız değil diyor yağ kaçağı şikayeti ile giden aracı hem yağ kaçağını gidermeden hem de şanzıman sıfır yağsız teslimat sağlayıp hem de bizim hatamız değil diyecek kadar yanlış bir zihniyete sahipler...

Bu servisin yağ kaçağı tesbitini şanzımanda ki yağ keçesinden kaynaklı olduğunun ve değiştirilmediğinin hatta şahsıma müşteri danışmanımız tarafından neden değiştirilmediğinin sorularak tarafımıza bildirileceğini iletmiş olduğu belge mevcuttur. 30-40 TL parça için arabaya 10-15 bin TL zarar açan bu servisi her yere şikayet edeceğiz her platformda hakkımızı arayacağız Tüketici Hakem Heyeti veya mahkemesi dahil.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 10 Aralık 2019 16:29

Sayın İdris Gündoğan, Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-720827-H7L0 bilet kaydı oluşturulmuş, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapılmış, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapmıştır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler