Birmot ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İsmail'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Birmot Servi Girişinde İlgilenilmeme Ve Bilgi Verilmemesi

795görüntüleme
İsmail
İsmail 02 Aralık 2020 16:57
ÇözüldüÇözüldü
İsmail'in Teşekkür Mesajı
“Firma'nın Müşteri Hizmetleri ve ilgili birimlerine hızlı dönüşü ve ilgilerinden dolayı Teşekkür ederim. Bu tip şikayetlere gerek kalınmaması temennilerimle...”

2018 model Fiat Doblo aracımı seyir halinde yaşadığım olumsuzlukla ilgili konumuma en yakın yer olan Birmot Beylikdüzü Fiat servisine uğradım aracımda sevk edilmesi gereken ürünler olduğunu söyledim arızanın beni yolda bırakıp bırakmayacağını belirttim aracı 1 gün bırakıp arıza tespiti yapılması gerektiğini söylediler

Adeta almak istemez bir tavırla karşılaştım. 20-25 yıllık Fiat kullanıcısı olarak beni incitti. Birmot'taki bu tavırla ilk defa karşılaştım.

Birmot Logo
Birmot03 Aralık 2020 08:09

Sayın İsmail M., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-827270-D4B9 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

İsmail
İsmail06 Aralık 2020 23:14

Firma'nın Müşteri Hizmetleri ve ilgili birimlerine hızlı dönüşü ve ilgilerinden dolayı Teşekkür ederim. Bu tip şikayetlere gerek kalınmaması temennilerimle...

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler