13 Ocak 2016
#4642752

Birmot Sattıkları Araçlarla İlgilenmiyorlar

12.10.2015 tarihinde Bursa/Nilüfer Birmot bayiinden ikinci el araç aldım. Aracın yedek anahtarı ve eksper raporunun İstanbul merkezde olduğunu ve bana en geç 1 ay içinde ileteceklerini söylediler. Aradan 2 ay geçmesine rağmen bana hiçbir haber gelmedi. Aradım adımı ve telefon numaramı aldılar ilgilenip döneceklerini söylediler dönmediler daha sonra aradım telefonlarımı açmadılar,
bende İstanbul merkezi arayıp şikayetimi bildirdim ancak aradan 1 hafta geçmesine rağmen oradan da haber gelmedi. Yedek anahtarımı alıyım bir daha önlerinden bile geçmem.

Çağdaş Çağdaş 983 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Birmot Temsilcisi14 Ocak 2016

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşamış olduğunuz sıkıntıdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Paylaşmış olduğunuz şikayetiniz ile ilgili araştırmalarımızı tamamladıktan sonra tarafınıza en kısa sürede bilgi veriyor olacağız. Ayrıca Birmot ile ilgili; “Memnuniyet,Şikayet, Öneri ve Taleplerinizi” hafta içi ve Cumartesi günleri 08:00-17:00 saat aralığında Birmot Açık Hat (444 3 300) ya da www.birmot.com.tr üzerinden iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Şikayetinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

Ziyaretçi Yorumları