Birmot Satış Personeli Çok Kaba!

Zafer Zafer21 Haziran 2019 20:04

Ankara Yenimahalle Fiat Birmot 'da 21/06/2019 tarihinde sıfır araç almak için gittik. Burada 2016 model Egea marka aracımızı takasta anlaşmış olup satış işlemleri sırasında aracımızı 2. El departmanında imza için götürdüklerinde burada bulunan H** hanım bize kaba tabirler ile sinirlerimizi iyice germiş ve kaba tavırlar ile cevaplar vererek tartışmanın başlamasına sebep olmuştur.

Bir anda orada yaklaşık 5-6 personel toplanıp sanki bize şiddet uygulayacakmış tavırcasına hareketler ve hakaretlerde bulunup tehditler edilip olaylar büyümüştür. Bu sırada burada müdür olarak öğrendiğimiz U** bey araya girerek olayları yatıştırmaya ve yardımcı olmaya çalışmış m** isimli personel 60 yaşında ki insanın üzerine yürüyerek tehditler ve şiddet uygulayacağını ima ederek hareketlerde bulunmuştur. Bunu özellikle belirtiyorum saat 16:30 civarı ve özellikle kamera kayıtlarının incelenmesini talep ediyorum.

Eğer Birmot gerçekten kurumsal bir firma ise bunları göz ardı etmeden gereğini yapmalı aksi takdir de tekrar uğradığımızda veya bize dönüş yapılarak gereğinin yapılmadığını belirtmeleri durumunda Koç grubunun ve Fiat bayinin bu tarz kabadayılık müşteri üzerine yürüme ve tehdit olaylarını göz ardı ettiğine kanaat getireceğiz ki bu oradan 6. Aracımız bir daha asla ne müşterisi oluruz ne de etrafımız da olan herkese asla ama asla tavsiye etmediğimiz gibi yaşanan bu durumları her platformda dile getireceğiz ki başkaları da bu tarz olaylarda hangi bayi ile ve kiminle çalışacaklarını iyi tercih etsinler.

Koç grubu olarak bu olaya taviz vermeyeceğinize yürekten inanıyorum ve ört bas etmeyeceğinize kanaat getirerek kişiler hakkında gerekenin yapılmasını ve bir bayinin bir firmanın 1-2 personel yüzünden adının kirlenmesine izin vermeyeceğinize inanıyorum.

Bu arada U** beye anlayışı ve orta yolu bulmaya çalıştığı için teşekkür ederiz. Belki de kendisi olmasa olay çok daha farklı yerlere gidecekti.

Kendileri gerekli cezai işlemi uygulamayacağına inancımızdan ötürü bu durumu belirtiyoruz. Lütfen ama lütfen gereği yapılsın ki Koç grubu neden 6 yıldır aralıksız tercih ettiğimizi bir daha anlamış olalım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 25 Haziran 2019 09:43

Sayın Zafer E., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-668043-P6D6 bilet kaydı oluşturulmuştur. Konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler