26 Mayıs 2017
#8444207

Birmot Şanzıman Arızası Şikayetim Devam Etmekte!

Daha önceki şikayetimle alakalı birkaç şey daha yazmak istiyorum. Robotik şanzıman beyninde kalmıştık neyse yarısını karşıladılar. İzmir Birmot'ta adamlara dedim ki hazır açılmışken şanzımanı açın baskı balata keçe her şeyi değiştirin yok dediler gerek yok bu dediklerinizi yapmaya aldık arabayı 1 hafta sonra yolda yine bozuldu çekici ile götürdüm şanzıman içi kavrulmuş yeni şanzıman dediler. "Peki" dedik 6 bin lira daha verdiler.


Bir hafta sonra yine aynı yazı çekici gittik robotik arızalı dendi sıfır robotik yeniden değişti bu sefer para istemediler hayret aldık çıktık. 1 hafta sonra yine aynı arıza yazısı yeniden çekici bıraktık dedim. Yakacağım arabayı benzin döküp yarım saat sonra çağrıldık ufacık bir soket sıkıntı değişti işlem 10 000 TL'ye patladı bana uyardığım halde şanzıman yanmasına sebep oldular tebrik ediyorum yetkili servislerinizi Birmot ve Enriko'yu.

Bora Bora 1.337 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Birmot Temsilcisi26 Mayıs 2017

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşamış olduğunuz sıkıntıdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Paylaşmış olduğunuz şikayetiniz ile ilgili araştırmalarımızı tamamladıktan sonra tarafınıza en kısa sürede bilgi veriyor olacağız. Ayrıca Birmot ile ilgili; “Memnuniyet,Şikayet, Öneri ve Taleplerinizi” hafta içi ve Cumartesi günleri 08:00-17:00 saat aralığında Birmot Açık Hat (444 3 300) ya da www.birmot.com.tr üzerinden iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Şikayetinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

Ziyaretçi Yorumları