Birmot Samsun LPG Evraklarımı Kaybetti

Yaşar Yaşar05 Kasım 2019 13:39

2017 Ekim ayında Samsun Birmot'tan Egea hb araba aldım. Arabama servis tarafından LPG taktırıldıktan sonra ilk teslimatı gerçekleştirdik. Satış temsilcisi K** bey tarafından LPG'yi ruhsata işleteceğim zaman gelip gerekli evrakları almam gerektiği söylendi. 2019 Ekim ayı başında aracımı servise götürdüğümde evrakları ne zaman teslim alacağımı servis yetkilisine sordum. Bana LPG'yi takan firma olan Şahin Mühendisliğe gitmem gerektiği, faturanın Şahin Mühendislikte olduğunu söylediler.

Daha sonra Şahin Mühendisliğe giderek durumu anlattım. Bana kendilerinde herhangi bir evrak olmadığını, evrakların tamamını Birmot'a teslim ettiklerini, zaten faturayı ve evrakları göndermeden de Birmot'tan alacakları parayı tahsil edemediklerini söylediler. Evraklarımın Birmot'ta olması gerektiğini söyleyip Birmot'un satış müdürü atandıktan sonra beni Birmot'un satış müdürüne yönlendirdiler.

Dün tekrar Birmot'a gidip evraklarımı istediğimde bana 350 TL karşılığında Şahin Mühendislikten alabileceğimi bildirip ancak bu kadar yardımcı olabiliriz dediler. Daha sonrasında ben bu durumu Birmot'un müşteri ilişkileri hattına bildirdim. Tarafıma geri dönüş yapıp bayi ile görüştüklerini ve kendilerine benim evrakları teslim aldığımı ve de bana yardımcı olmak adına böyle bir teklif sunduklarını söylemişler. Yaşananlar bunlar. Ben ya evrakların tarafıma ulaştırılmasını ya da kaybettilerse yenisini hazırlayıp teslim etmelerini talep ediyorum. Eğer mağduriyetim giderilmezse çalıştığım için pazartesi günü gidip Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yaşar 05 Kasım 2019 14:44

"Geri bildiriminize istinaden BLT-711441-D5K6 bilet kaydı oluşturulmuş, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapılmış, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapmıştır." Yapmış olduğunuz dönüşe ben de dahil olmak isterdim. Anlaşılan siz beni mağdur edip, giderilmesi için de bir çaba içinde olmayacaksınız. Allah insanları sizden korusun

Birmot Logo Birmot 05 Kasım 2019 14:11

Sayın Yaşar Ç., Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. "Ulaşım çözümleri sunan; yenilikçi, küresel yol arkadaşınız olmak" vizyonumuzla ve siz kıymetli müşterilerimizin geri bildirimleriyle, sektördeki lider konumumuzu korumakta, kendimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Geri bildiriminize istinaden BLT-711441-D5K6 bilet kaydı oluşturulmuş, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapılmış, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapmıştır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili geri bildirimlerinizi, www.birmot.com.tr adresli web sitemizdeki iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler