23 Aralık 2018
#11343056

Birmot Müşteri Temsilcisinin Bana Yaptığı Saygısızlık

Birmot Yenimahalle Şubesi'ni Fiorino combi modeliyle ilgili bilgi almak için 23 Aralık Pazar günü aradım. Müşteri temsilcine bağladılar adı A**, görüşmenin başından beri isteksiz ve kaba tavırlarıyla bilgiler zar-zor ağzından cımbızla aldım. En son takasla ilgili bilgi alırken aşağılayıcı ses tonuyla ben arabamın markasını demeden, ben ne bileyim senin arabanı dedi.


Bende sen nasıl satıcısın, müşterinizle nasıl konuşuyorsun dedim. Sonrasında çok saygısızca konuşmaya devam etti. Ben bu olaya çok üzüldüm. Bu Birmot çalışanını kınıyorum. Benim gibi Birmot'tan araba almayı düşünen arkadaşlarıma da olayı anlattım, onlar da bu saygısızlıktan dolayı Birmot'tan soğudular.

Birsen Birsen 6.734 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Birmot Temsilcisi08 Ocak

    Sayın Birsen P., Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. BİRMOT, sektöründeki yerini siz değerli müşterileri sayesinde devam ettirmekte ve sizlerden gelen bildirimlere her zaman önem vermektedir. İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden BLT-630588-S6X4 bilet kaydı oluşturulmuş olup, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ayrıca firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.birmot.com.tr adresinde bulunan iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla...

Ziyaretçi Yorumları