13 Ağustos 2018
#10780246

Birmot Kütahya Bayisinden Sıfır Araç Aldım, Üç Ay Oldu Arka Sürgülü Kapı Arıza Yaptı!

Birmot Kütahya bayisinden sıfır araç aldım, üç ay oldu arka sürgülü kapı arıza yaptı. Servise gittim kapıya baktılar tozlanmış deyip iki pışpışlama yaptılar gönderdiler fakat arıza gitmedi. İkinciye bir daha gittim kapının ayarını bozmadan yapın dediğim halde kapının ara mesafesi bozuldu ne olacak şimdi dedim Eskişehir'den kaportacı gelecek biz sizi ararız dediler hala aramadılar. Arabayı satarken dört dolanıyorlar evet bakalım cevap bekliyorum.

Kemal Kemal 853 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kemal13 Ağustos 2018

    Size yazıyı yazdıktan sonra tarafıma dönüş yapıldı burada şunu anladım bir sıkıntıyla karşılaşınca size bilgi vermek ilgi alakanızdan dolaylı teşekkür ederim

  • Birmot Temsilcisi13 Ağustos 2018

    Sayın KEMAL T., Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden 594818’nolu bilet kaydı oluşturulmuş olup, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ayrıca firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi hafta içi ve Cumartesi günleri 08:00-17:00 saat aralığında 444 3 300 numaralı Birmot İletişim Merkezi’miz üzerinden ya da www.birmot.com.tr üzerinden iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler