Birmot Küçükyalı’ın Aracı Alana Kadar Verdiği Sözler...

Goktug Goktug18 Aralık 2018 21:54

Birmot Küçükyalı’dan aracı almadan önce verilen hiçbir söz yerine getirilmedi. Araç satışlarında araca altın koruma yapılacağı söyleniyor ancak insanı enayi yerine koyar gibi aracınıza işlem yapıldı denerek teslim ediliyor.

İşlem yapılmamış diye sorguladığımızda bana yapıldığı söylendi isterseniz müsait zamanda gelin yapalım gibi yalan üstüne yalanlarla cevap veriliyor. Ayrıca aracın kırık olan dikiz aynası da tamir edilerek verilecek sözü vermesine rağmen o işlemde yapılmadan araç teslim edildi.

Eğer müşteri deneyimine önem veren bir çalışanınız varsa beni aradığında yaşadığım diğer sorunları da anlatırım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Birmot Logo Birmot 08 Ocak 2019 15:33

Sayın Göktuğ Gürsoy, Değerli vaktinizi ayırıp, görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. BİRMOT, sektöründeki yerini siz değerli müşterileri sayesinde devam ettirmekte ve sizlerden gelen bildirimlere her zaman önem vermektedir. İletmiş olduğunuz görüşlerinize istinaden BLT-627125-Q5R1 bilet kaydı oluşturulmuş olup, konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Müşteri Deneyimi Danışmanımız size dönüş yapacaktır. Ayrıca firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.birmot.com.tr adresinde bulunan iletişim formu üzerinden ya da 444 33 00 numaralı Müşteri Deneyim Hattı’ndan telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla...

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler